Kyjev 21. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Sergei Grits)
 

Ukrajinské zrušenie Zmluvy o priateľstve a spolupráci s Ruskom môže negatívne ovplyvniť postoj Kyjeva v krymskej otázke. Túto myšlienku vyslovil v rozhovore pre Apostrof bývalý šéf ukrajinskej Služby vonkajšej rozviedky, armádny generál Mykola Malomuž.

Ilustračné foto

Pripomenul, že Krym je podľa tejto zmluvy z právneho hľadiska súčasťou Ukrajiny a je uznaný Ruskom.
„Potrebovali by sme pevnú právnu základňu, kdežto my im zatiaľ poskytujeme dôvody, aby sa odvolávali na to, že sme to boli my, kto zrušil túto zmluvu. A Rusko bude hovoriť, že si vrátilo Krym bez porušenia zmluvy,” varoval generál.
Nevylúčil pritom, že po zrušení zmluvy dôjde k vyhroteniu situácie na Donbase.
Generál poznamenal, že sa v Najvyššej rade má na túto tému uskutočniť diskusia, takže rýchle schválenie dokumentu je možné len pod tlakom prezidenta Petra Porošenka.
V stredu nadobudol na Ukrajine platnosť prezidentov výnos o nepredĺžení Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve s Ruskom. Iniciátorom zrušenia zmluvy bol Porošenko, pričom navrhol práve nepredĺženie zmluvy, ale nie vystúpenie.
Moskva označila akcie Kyjeva za deštruktívne a vyslovila hlboké poľutovanie v súvislosti s touto udalosťou.
Rusko a Ukrajina podpísali Zmluvu o priateľstve, spolupráci a partnerstve v roku 1997. Zakotvila strategické partnerstvo dvoch krajín na základe princípov vzájomného rešpektu, suverénnej rovnosti, územnej celistvosti, nedotknuteľnosti hraníc, mierového urovnania sporov, nepoužitia sily alebo hrozby silou vrátane ekonomických a iných spôsobov nátlaku. Termín platnosti zmluvy je 10 rokov s nasledujúcou automatickou prolongáciou, ak strany nestanovia inak.
 

Príspevok Ukrajinský generál prehovoril o nebezpečí zrušenia zmluvy o priateľstve s Ruskom zobrazený najskôr Hlavné správy.