Kyjev 23. decembra 2018 (HSP/Foto:Strana.ua)
 
Mnohé ukrajinské médiá reagovali na výroky predsedu Rady národnej bezpečnosti a obrany Alexandra Turčinova, ktorý vyhlásil, že treba zasa poslať ukrajinské vojenské lode do Kerčského prielivu, do ruských teritoriálnych vôd a vyvolávať konflikty. Podrobný analytický rozbor príčin tejto iniciatívy Turčinova a možných následkov urobil ukrajinský denník Strana /Krajina/

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

„Ukrajina sa zasa chystá poslať vojenské lode do Kerčského prielivu. Vyhlásil to hlava RNBO Alexander Turčinov. Nový pochod môže vyvolať ďalší konflikt s Ruskom. A môže označiť Ukrajinu už za priameho vinníka budúcich problémov v okolí Kerčského mosta,“ uvádza denník a svoj analytický komentár začína, tým, že zisťuje, čo presne povedal Turčinov a čo to znamená.
„Otázku o „pokuse číslo 2“ hlave RNBO položil novinár BBC. Pýtal sa, či sa ukrajinské vojenské lode budú aj naďalej snažiť prejsť cez Kerčský prieliv. „Áno. Pre nás je to principiálne,“ odpovedal Turčinov.
„Ak sa zastavíme a ustúpime, Rusko fakticky splní svoj cieľ a dobyje Azovské more, bude deklarovať svetu nové morské hranice v Čiernom mori, de facto zlegalizuje okupáciu Krymu,“ cituje Turčinova denník Strana a prízvukuje, že Turčinov „výlet“ ukrajinských vojenských lodí avizoval už na najbližšie obdobie a dokonca pozval aj zahraničných partnerov, aby sa zúčastnili na tejto akcii.
„V priebehu tohto rozhovoru hlava RNBO vyhlásil tiež, že Ukrajina má sily a prostriedky na to, aby zničila Kerčský most, ak sa konflikt prehĺbi,“ prízvukuje ukrajinský denník a uvádza reakciu Ruska na výroky Turčinova.
Poukazuje na to, že Kremeľ a ruské ministerstvo zahraničia zatiaľ oficiálne nereagovali na vyhlásenia Turčinova. „Týmto znižujú status slov Turčinova a naznačujú, že sú to iba jeho vlastné hlúpe výroky. Zároveň senátor Franc Klincevič, ktorý komentoval otázky Ukrajiny, prisľúbil, že všetky lode, ktoré porušia pohraničné zákony Ruska, budú potopené,“ cituje denník.
Strana /Krajina/ poznamenáva, že podobné udalosti pravdepodobne by dokonca posilnili postavenie súčasného kyjevského režimu a poskytli mu dôvod, aby ešte viac pritvrdil a sprísnil podmienky stranného práva a zrušil prezidentské voľby. Denník rozoberá možné varianty vývoja.
„Verzia číslo 1. Nič také sa nestane. Ak si pozornejšie prečítate citáty hlavy RNBO, nenadobudnete presvedčenie, že popisuje to, čo je reálne naplánované. Všetko to znie, ako akési ešte nepripravené plány. Veď keby novinár nepoložil otázku, nik by sa nedozvedel, že sa pripravuje niečo podobné.
Pochybnosti vyvolávajú aj podmienky pochodu: prítomnosť na „operácii“ predstaviteľov medzinárodných organizácií. Ktorí, ako veľmi presne vie Turčinov, sotva súhlasia plávať do Kerčskéno prielivu. Veď vedia, čím sa skončil prvý pokus – paľbou, zraneniami a útokom,“ pripomína ukrajinský denník.
„Prirodzene pre Kyjev zranený ruskými pohraničníkom príslušník RNBO je to veľký darček osudu. Avšak medzinárodní pozorovatelia sotva úmyselne podstúpia podobné riziko. A je aj ďalší argument, ktorý svedčí o tom, že všetko, čo povedal Turčinov, je bluf, – je to samotný fakt podobných výrokov. Podobajú sa na informačný prieskum – ako bude reagovať Rusko a Západ. A zároveň aj ukrajinská verejnosť. Je pripravená na divadielko pod názvom „Stanné právo-2“?  pýtajú sa autori článku.
Pripomínajú, že USA prostredníctvom Kurta Volkera priamo vyhlásili, že stanné právo by Kyjev nemal predlžovať.
„Preto je celkom možné, že všetko, čo povedal Turčinov, je iba jeho vlastná iniciatíva a snaha posilniť svoj imidž „jastraba“ ukrajinskej politiky. A vôbec je to pokus prezentovať, že všetko je dobre, keď situácia je zlá: veď čo sa týka stanného práva vláda úplne skrachovala,“ prízvukuje ukrajinský denník.
Podotýka, že v súvislosti s tým, že sa prezidentské voľby už blížia, a patrón Turčinova – Porošenko nie je v ratingoch ani na druhom mieste, právo na život má aj druhá verzia: „Hlavným vo vyhlásení Turčinova je to, že naznačuje, že k novému Kerčskému incidentu môže dôjsť v najbližšom období. Pripomenieme, že sa o týždeň na Ukrajine skončí čiastočné stanné právo. A hneď na to majú vyhlásiť štart volebnej kampane, v ktorej súčasné vedenie má pesimistické perspektívy,“ zdôrazňujú autori článku.
Prízvukujú, že v tejto situácii nové zhoršenie vzťahov s Ruskom je šancou pre Porošenka, aby predlžil svoje vládnutie. Hlavný problém: mal by získať aspoň nejakú podporu Európskej únie, ale ak nie EÚ, tak aspoň svojich väčších kamarátov – USA a Veľkej Británie.
„Avšak ak si vezmeme do úvahy, že tieto dŕžavy nemienia vstupovať do priameho bojového kontaktu s ruskou flotilou, ich predpokladaná účasť na operácii nie je celkom jasná. Či to bude pozorovanie z diaľky – z mora, vzduchu, vesmíru, alebo to bude priateľská podpora na úrovni diplomatických vzťahov,“ predpokladá ukrajinský denník.
Popisuje aj reakciu verejnosti a podotýka, že na sociálnych sieťach nie je žiaden rozruch v súvislosti s agresívnymi výrokmi hlavy RNBO.
„Turčinov sa chystá znova poslať ukrajinské lode cez Kerčský prieliv. Spomínam si starý vtip. Predseda družstva reční na družstevnej schôdzi. „Vlani sme zasiali pšenicu na 50 hektároch. Všetko zožrali sysle. V tomto roku sme zasiali na 100 hektároch. Všetko zožrali sysle. V budúcom roku zasejeme 200 hektárov – a nech sa s tým zatrhnú!“ uvádzajú autori článku poznámky politológa Konstantína Bondarenka.
Poukazujú na to, že, podľa novinára a analytika Vjačeslava Čečila, Turčinov svojimi výrokmi nanucuje vopred prehranú diskusiu. „Diskusia je veľmi rafinovaná, pretože každý Ukrajinec, ktorý sa do nej zapojí, prehrá. Ak povieš, že nemôžeme tam posielať lode, dostaneš nálepku zradcu. Ak naopak pridáš olej do ohňa, zvýšiš aj bez toho veľké šance, že sa premeníš na delostrelecké mäso,“ cituje Čečila denník.
Svoj komentár ukončil veľmi pozoruhodným a trefným konštatovaním: „Proti tomu, že je to dôležitá a aktuálna téma, nik neoponuje. Avšak nijako sa nedarí odohnať myšlienky, že my nechceme mať nič spoločné ani s touto témou, ani s Turčinovom, ani so všetkým tým koncom sveta, ktorý sme tu vytvorili menej, ako za 5 rokov.“  /v tomto prípade autori článku použili známe v krajinách bývalého ZSSR slovo – nadávku, ktoré znamená „koniec, koniec všetkému, koniec sveta“ – a takto sme ho aj preložili…  V originál itoto slovo – nadávka znamená „vagína“ a je vlastne vytvorené z dvoch slov – „vagína“ a „koniec“. Mnohí komentátori práve týmto slovom charakterizujú súčasnú situáciu na Ukrajine…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajinský denník Strana: „Budú potopené – alebo prečo Turčinov zasa chce poslať lode do Kerčského prielivu“ zobrazený najskôr Hlavné správy.