Ukrajina 28. januára 2017 (HSP/Foto: screenshot You Tube)

Včera 27.1.2017, priamo na výročie oslobodenia koncentračného tábora Oswiencim (27.1.1945), oslávila ukrajinská polícia tento sviatok násilím a po svojom. Informáciu priniesol portál rusvesna

Na snímke z videa policajti bijú chasidských židovNa snímke z videa policajti bijú chasidských židov

Ukrajinskí policajti zbili obuškami skupinu židovských chasidov, ktorí nesúhlasia s tým, aby sa zlikvidoval Koehnov most v Umani. Tento most slúži židovským chasidom ako miesto modlitieb, pretože sa nachádza priamo nad hrobom divotvorného chasidského cadika, rabína Nahmana. Chasidom ich viera prísne zakazuje kráčať po zemi v ktorej sú uložené ostatky mŕtvych, spomenutý most využívajú na to, aby sa dostali priamo nad cadikov hrob. Ak štátne úrady most zlikvidujú, budúci rok do Umane neprídu desaťtisíce židov, ktorí doteraz každoročne Umaň kvôli cadikovmu hrobu navštevovali

Mohyla cadika Nahmana patrí k najsvätejším miestam breslevského smeru chasidizmu z ortodoxnej vetvy judaizmu. Divotvorný rabín Nahman umrel ešte v roku 1810. Počas II.svetovej vojny bol cintorín zrušený a vznikla tu obytná zástavba. Po roku 1991 Chasidi odkúpili všetky domy v okolí, postavili synagógu a na miesto bývalého hrobu uložili pietne ostatky, ktoré sa im podarilo zachrániť. Momentálne sa Chasidi rozhodli postaviť v komplexe jednu z najväčších synagóg na svete s kapacitou 5 000 miest. Umaň a hrob rabbiho Nahmana navštevujú každoročne desaťtisíce Chasidov.

Ukrajinských policajtov však evidentne nejaký židovský rabín nezaujíma. Vyzerá to tak, že momentálne je na Ukrajine len jeden veľký syn ukrajinského národa a ten sa volá Stepan Bandera. Zažili to aj Poliaci, ktorým ukrajinskí neonacisti poškvrnili cintorín s obeťami Katynského masakru nenávistnými symbolmi, glorifikujúcimi UPA, SS a Banderu.

Kým bol prezidentom Janukovyč a Ukrajina bola právnym štátom, ukrajinská polícia nebila chasidských veriacich a nacisti sa nachádzali na periférii spoločnosti.

Video z bitky si môžete pozrieť tu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.