Užhorod 6. februára 2018 (HSP/Foto:Screenshot Bama a Kresy)

Víkend bo skutočne horúci v pohraničnom meste na Ukrajine, blízko slovensko-ukrajinskej hranice. Vôbec však nešlo o teplotné rekordy. Ukrajinskí nacionalisti tu „podkurovali“ s molotovými koktailmi.

V noci zo soboty na nedeľu zaútočili na kanceláriu „Združenia maďarskej kultúry v Zakarpatsku“ (KMKSZ), ktorá sa nachádza v Užhorode. Našťastie v noci všetky priestory boli prázdne a nik nebol zranený alebo popálený. O tomto incidente podrobnejšie informoval maďarský portál Bama.hu a poľský portál Kresy.pl.
Prirodzene, okamžite nasledovala reakcia Budapešti. Maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto razantne odsúdil tento útok nacionalistov na kultúrne stredisko maďarskej menšiny na Ukrajine. Vyzval ukrajinskú políciu, aby odhalila a zadržala útočníkov a aby páchatelia dostali príslušný trest. Taktiež požiadal ukrajinské úrady, aby zamedzili podobným incidentom a aby sa už v budúcnosti neopakovali.
Prízvukoval, že vláda Ukrajiny by mala zabezpečiť bezpečnosť pre všetkých obyvateľov vrátane predstaviteľov maďarskej menšiny žijúcich v tejto krajine. Obrátil sa aj na pozorovateľov OBSE, ktorí v súčasnosti monitorujú situáciu skôr vo východnej časti krajiny, a navrhol, aby rozšírili svoju prítomnosť aj na západ krajiny, kde je situácia tiež dosť napätá.

Ani v Kyjeve tento incident nezostal bez povšimnutia. Útok na sídlo „Združenia maďarskej kultúry v Zakarpatsku“ (Podkarpatskej Rusi) odsúdil aj ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin, ktorý na svojej stránke na Twitteri zdôraznil: „Nech v tomto regióne panujú tie alebo iné emócie, ale hádzanie „molotových koktailov“ do budovy maďarského spolku v Užhorode je hanebný čin.“
Predseda „Združenia maďarskej kultúry v Zakarpatsku“ László Brenzovics pre média uviedol, že ho teší to, že orgány činné v trestnom konaní reagovali na daný incident rýchlo a profesionálne. „Dúfam, že tieto udalosti budú promptne vyšetrené a že daný prípad nepoškodí ukrajinsko-maďarské vzťahy. Očakávame, že ukrajinské úrady nájdu páchateľov v čo najkratšom čase a zistia, čo ich motivovalo k tomuto činu. Dúfame taktiež, že ukrajinské orgány zabezpečia bezpečnosť podkarpatských Maďarov,“ zdôraznil László Brenzovics.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.