Kyjev 9. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Evgeniy Maloletka)

Ukrajinské úrady zadržali opozičného vodcu a bývalého gruzínskeho prezidenta síl Michaila Saakašviliho, ktorý organizuje protesty voči korupčným praktikám na Ukrajine. Informoval o tom v piatok večer prostredníctvom Facebooku ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko, ktorého citovala agentúra AP.
Na snímke Michail Saakašvili

Už utorok sa v Saakašviliho byte v Kyjeve uskutočnila policajná prehliadka. Samotný politik ušiel na strechu osemposchodového domu a vyhrážal sa, že z nej skočí. Polícia ho neskôr zadržala, vyviedla z domu, posadila do policajného auta a snažila sa ho odtiaľ odviezť. Saakašviliho prívrženci jej v tom však zabránili a politika oslobodili z policajného mikrobusu.
Michail Saakašvili organizuje protesty voči súčasnému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi, ktorého obviňuje z nedostatočného boja voči korupcii. Porošenko tvrdí, že skutočným zámerom protestných akcií, ktoré organizuje Saakašviliho Hnutie nových síl, je destabilizácia Ukrajiny.
Saakašvili opustil Gruzínsko v roku 2013 po takmer desaťročnom pôsobení v prezidentskej funkcií. Neskôr ho Porošenko vymenoval za gubernátora ukrajinskej Odeskej oblasti, kvôli čomu sa Saakašvili vzdal i svojho gruzínskeho občianstva. Avšak v roku 2016 z tejto funkcie odstúpil a sťažoval sa, že ukrajinské úrady blokujú jeho snahy o vykorenenie rozšírených korupčných praktík.
Porošenko v júni zbavil Saakašviliho ukrajinského pasu, čo gruzínsky exprezident napadol na súde.
Prívrženci Saakašviliho si tento týždeň postavili protestný stanový tábor v blízkosti budovy ukrajinského parlamentu v Kyjeve. Okolo tábora vztýčili barikády a vyzbrojili sa palicami a kovovými tyčami.
Voči zadržaniu Saakašviliho protestovali jeho stúpenci. Stovky prívržencov sa zhromaždili pred kyjevskou policajnou stanicou, kam Saakašviliho odviedli, informovala agentúra AP.
Generálny prokurátor zdôraznil, že Saakašviliho zadržanie  sa zaobišlo bez krviprelievania a nadmerného použitia sily. “Bezpečnostné sily v súlade so svojím prísľubom urobili všetko preto, aby nedošlo k extrémnemu použitiu sily a ku krviprelievaniu,” citovala prokurátorovo vyjadrenie agentúra UNIAN.
Bližšie podrobnosti ohľadne priebehu zadržania neuviedol. Povedal len to, že bezpečnostné zložky odviedli Saakašviliho do detenčného centra po tom, ako zistili miesto jeho pobytu.
Polícia zdôraznila, že v tejto súvislosti nebol potrebný zásah v opevnenom protestnom tábore Saakašviliho stúpencov v blízkosti ukrajinského parlamentu. Politik bol podľa nej zaistený v inej štvrti Kyjeva.
O zatknutí Michaila Saakašviliho ako prvý na svojej facebookovej stránke informoval jeho priateľ, krajan a jeden z lídrov Saakašviliho politickej strany Ruch nových síl David Sakvarelidze. Poznamenal, že Saakašviliho naložili do policajného auta a odviezli do budovy hlavného riaditeľstva SBU na Askoľdovej ulici.
O pár hodín neskôr /a tiež na svojej facebookovej stránke/ fakt zatknutia Michaila Saakašviliho potvrdil aj generálny prokurátor Ukrajiny Jurij Lucenko. Prezradil, že sa nachádza v cele predbežného zadržania. „V súlade s nariadením o zadržaní Michaila Saakašviliho príslušníci Národnej polície zistili, že sa Saakašvili nachádza v byte na Otradnej ulici a zadržali ho,“ uviedol Jurij Lucenko.
Prokurátor Lucenko tvrdí, že má dôkazy o tom, že Saakašvilim organizované protesty financuje ukrajinský podnikateľ blízky Rusku a exprezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Viní ho tiež zo snáh o zosadenie Porošenka a uchopenie štátnej moci na Ukrajine.
Veľký Micho prostredníctvom svojho advokáta Ruslana Černoluckého informoval verejnosť, že na protest proti zatknutiu začal neobmedzenú hladovku. Uviedol, že ak ho zadržia na 60 dní /podľa ukrajinských zákonov/, bude celé to obdobie pokračovať v hladovke.
Ruslan Černolucký pre novinárov povedal, že Saakašvili ochorel, je prechladnutý. Prišiel za svojim kamarátom, aby mu pomohol s liečením, a práve tam, na byte jeho kamaráta, Saakašviliho zatkli príslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny. Ukrajinské média v tejto súvislosti pripomenuli, že iba pred pár dňami SBU už zatkla Veľkého Micha, ale toho vzápätí oslobodili jeho prívrženci. Prízvukujú, že z budovy SBU ho už tak ľahko neoslobodia…