Bratislava 14. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)
 
Slovensko sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) stalo krajinou, do ktorej mieria stovky kamiónov naložených lacným ukrajinským hydinovým mäsom

Ilustračné foto

SPPK a Únia potravinárov Slovenska (ÚPS) apelujú na spotrebiteľov, aby v obchodoch zisťovali pôvod hydinového mäsa, ktoré kupujú. Lacné hydinové mäso z Ukrajiny totiž podľa SPPK nemusí spĺňať prísne bezpečnostné normy, aké musia dodržiavať slovenskí chovatelia hydiny.
Je štandardom, že práve pri mäsa z tretích krajín sa ťažko určuje jeho pôvod, nie je vystopovateľné a pri jeho výrobe nie je zaručená prísna kontrola ako v krajinách EÚ. Informovala o tom v piatok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe. Ukrajinské mäso sa počas tohto roka objavilo podľa SPPK v stravovacích zariadeniach či maloobchodnej sieti za podstatne nižšie ceny, než sú v prípade slovenského mäsa.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora spolu s Úniou potravinárov Slovenska podporujú slovenských hydinárov v ich snahách o bezpečný trh a bezpečné potraviny, a to práve v kontexte zvýšených dovozov mäsa neznámeho pôvodu z tretích krajín. „Opätovne vyzývame spotrebiteľov na maximálnu opatrnosť pri kúpe hydinového mäsa. V časoch potravinových afér je preto namieste ostražitosť a informovanosť. Sme ochotní maximálne spolupracovať so štátnymi kontrolnými orgánmi, aby sme zabezpečili bezpečné potraviny na jednotnom európskom trhu,“ uviedol predseda ÚPS Stanislav Voskár.
 
Príspevok Ukrajinské hydinové mäso nemusí spĺňať prísne bezpečnostné normy EÚ, upozorňuje SPPK zobrazený najskôr Hlavné správy.