Kyjev 26. augusta 2018 (HSP/Foto: Screenshot TSN)
 
„Ukrajincov je 42 miliónov. Za obdobie nezávislosti Ukrajina stratila desať miliónov obyvateľov. To je iba oficiálna štatistika. Veď podľa tých najskromnejších výpočtov, iba do zahraničia odišlo osem miliónov Ukrajincov. V ostatných rokoch pozorujeme najväčší odliv obyvateľov. Kam idú a kedy sa vrátia? A vrátia sa vôbec?”

Na snímke titulok článku

Toto smutné konštatovanie zverejnili na portáli ukrajinskej televíznej stanice 1+1. Je to svojrázny „predslov“ pred pravidelnou televíznou reláciou redaktorky Oľgy Vasilevskej. „Nie ste sám, je nás 42 miliónov. A kým si zvykáte na toto nové číslo, 73 Ukrajincov denne odchádza do zahraničia – navždy,“ upozorňuje Oľga Vasilevskaja.
“Pripúšťam, že občas myslím na emigráciu, ako každý tretí obyvateľ v tejto krajine. Za celú  históriu nezávislosti opustilo Ukrajinu vyše 8 miliónov ľudí. To je populácia Izraela alebo Rakúska. Polovica doplnila demografiu Ruska, jeden milión dvesto tisíc sa usadil v Kanade a v Poľsku, a takmer milión – v Spojených štátoch,“ pripomenula redaktorka.
„Pričom počet emigrantov rastie exponenciálne. Rozsiahlu emigráciu sprevádza zrušenie registrácie, kedy sa všetko predáva a odchádza. V roku 2017 odišlo z Ukrajiny takmer 22 tisíc ľudí, čo je štyrikrát viac, ako v roku 2016. Neoficiálne štatistiky ohromujú ešte viac. Podľa medzinárodných odborníkov, opustil Ukrajinu v uplynulom roku viac, než milión ľudí.  Polovica odišla do Poľska, ďalších 300 tisíc do Ruska. Mimochodom, tam je zvláštna ponuka pre bývalých obyvateľov Donbasu: ruský pas sa vydáva v rámci zjednodušeného postupu. Týchto dokumentov bolo vydaných vyše 300 tisíc. 150 tisíc Ukrajincov pracuje v Taliansku a v Česku,“ konštatuje Vasilevskaja.
V závere uvádza ďalšie pochmúrne „štatistické údaje“: „A kým ste sledovali túto reláciu, dve ukrajinské rodiny si už zbalili svoje veci a odchádzajú hľadať šťastie do zahraničia,“ uviedla redaktorka ukrajinskej televíznej stanice 1+1 Oľga Vasilevskaja.
Eugen Rusnák
Video si môžete pozrieť na portály televízie 1+1 TU
 
Príspevok Ukrajinská televízna stanica 1+1: „Za obdobie nezávislosti Ukrajina stratila desať miliónov obyvateľov“ zobrazený najskôr Hlavné správy.