Donbas 14. januára 2019 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)
 

Portál RusVesna informuje o probléme, ktorý rozbúril verejnú mienku na Ukrajine. Ukázalo sa, že 2. rota 3. bataliónu 59. motostreleckej brigády odmietla zaujať pozície na frontovej línii. Veliteľ roty s prezývkou Ruslan uviedol, že situácia v rote je vysoko výbušná, muži odmietajú odísť na frontovú líniu, pretože ich čaká onedlho rotácia a chcú sa vrátiť domov živí

Ilustračné foto

Do Lobačeva, kde je 2. rota 3. bataliónu 59 motostreleckej brigády dislokovaná už prišiel silný oddiel vojenskej polície, ktorý zatkol veliteľa roty a viacerých ďalších dôstojníkov i poddôstojníkov. Ukrajinská vojenská polícia momentálne celý incident vyšetruje. Ukazuje sa, že väčšina vojakov nenávidí Porošenka a kyjevských politikov, čomu sa ale netreba čudovať.
Vzbura 2. roty rozbúrila vášne aj na sociálnych sieťach. Pokiaľ banderovci a prívrženci režimu, ktorí sa nenachádzajú na frontovej línii a ukrajinskí gaučoví vojenskí odborníci navrhujú postaviť vzbúrencov priamo k stene, medzi ukrajinskými vojakmi a bývalými vojakmi, ktorí na Donbase bojovali sú sympatie na strane vojakov a veliteľov 2. roty. Proti nenávistným vyjadreniam požadujúcich “likvidáciu vzbúrencov” stoja vyjadrenia podporujúce vzbúrených vojakov a objavili sa aj návrhy, že by mali ukrajinskí vojaci obsadiť Kyjev a zlikvidovať bandu, ktorá sa zmocnila vlády na Ukrajine nezákonným prevratom.
Časť diskutérov navrhuje, že by mali všetci gaučoví odborníci, spoločne s vojnychtivými politikmi dobrovoľne nastúpiť vojenskú službu na frontovej línii. Ak by museli bojovať dnešní politici a ich rodinní príslušníci, určite by nikdy nikde k žiadnej vojne neprišlo. Na to sa majú politické elity príliš rady, úloha umrieť spočíva predsa na obyvateľoch, ktorí sa nechajú politickými elitami manipulovať v čase mieru i vojny a najmä na hlupákoch, ktorí politikom dôverujú.

Príspevok Ukrajinská rota v plnej zostave odmietla bojovať na Donbase zobrazený najskôr Hlavné správy.