Kyjev 7. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Oleg Reshetnyak)

Ukrajinská polícia zadržala 51-ročného muža z juhoukrajinského mesta Nikopol, ktorý je podozrivý zo šírenia malvéru Petya.A. Vo svojom vyhlásení o tom dnes informovala ukrajinská polícia.
Ilustračné foto

Mužovo konanie odhalili príslušníci policajného oddelenia pre boj proti počítačovej kriminalite, ktorí zistili, že podozrivý na sociálnej sieti zverejnil videozáznam s opisom toho, ako možno na počítači spustiť vírus Petya.A. V komentári k videozáznamu muž zverejnil link na svoju stránku na sociálnych sieťach, ktorá obsahovala daný malvér.
Vírus Petya, ktorý sa začal šíriť z Ukrajiny, v júni postihol približne 60 krajín vrátane Talianska, Izraela, Srbska, Maďarska Rumunska, Poľska, Argentíny, Česka a Nemecka.
Vydieračský vírus zablokoval používateľom počítače a za opätovné sprístupnenie požadoval výkupné 300 dolárov vo virtuálnej mene bitcoin. Ukrajinu zasiahol kybernetický útok, ktorý sa začal 27. júna, najviac zo všetkých krajín.
Počítače vo vládnych úradoch, energetických podnikoch a bankomatoch boli dočasne znefunkčnené, keďže ich dáta hackeri zašifrovali. Ukrajinská kyberpolícia deklarovala, že útok vydieračským vírusom sa odohral prostredníctvom aktualizácie programu M.E.Doc, ktorý patrí na Ukrajine k najobľúbenejším účtovníckym programom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.