Kyjev 11. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Shakh Aivazov)

Ukrajinská polícia sa zaoberá prípadom nezákonného prekročenia ukrajinských hraníc, ktorého sa v nedeľu dopustil bývalý gruzínsky prezident a exgubernátor Odeskej oblasti Michail Saakašvili
Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na políciu mesta Ľvov, kde sa Saakašvili momentálne zdržiava a kde v nedeľu večer absolvoval večeru s tamojším primátorom.
Na snímke Michail Saakašvili

Podľa agentúry Interfax si ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s nedeľným incidentom predvolalo poľského veľvyslanca na Ukrajine, aby záležitosť vysvetlil.
Poradca náčelníka ukrajinskej Štátnej pohraničnej služby Oleh Sloboďan dnes uviedol, že Saakašvili prekročil hranice nezákonne, pretože pri vstupe na územie Ukrajine sa nepodrobil pohraničnej kontrole. Za spáchanie tohto trestného činu hrozí trest odňatia slobody do piatich rokov.
Za trestný čin dnes Saakašviliho vstup na územie Ukrajiny označil aj ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman, ktorý okrem toho na svojej stránke na sieti Facebooku upozornil, že ide o aj “začiatok ďalšieho útoku niektorých politikov proti ukrajinskej štátnosti”.
Tlačové agentúry už v nedeľu informovali, že Saakašviliho pri jeho nedeľnom pokuse dostať sa na územie Ukrajiny prišla osobne podporiť aj bývalá ukrajinská premiérka a súčasná opozičná líderka Julija Tymošenková.
Ukrajinské ministerstvo vnútra označilo Saakašviliho vstup na územie Ukrajiny za provokáciu.
Saakašvili sa v nedeľu dostal k poľsko-ukrajinskej štátnej hranici autobusom po tom, ako vlak, v ktorom cestoval, nevypravili zo železničnej stanice v Poľsku. K samotnej hranici prišiel Saakašvili pešo. Prechod cez tranzitnú zónu mu potom z ukrajinskej strany prerazila skupina jeho sympatizantov, ktorá sa pritom dostala do potýčok s pohraničníkmi. Tí podľa agentúrnych správ mali rozkaz nepoužiť zbrane.
Saakašvili je momentálne bez štátnej príslušnosti. Prišiel aj o gruzínsky pas, pretože vo svojej vlasti čelí obvineniam v súvislosti so zásahmi proti demonštrantom a jednej zo súkromných televíznych staníc v období, keď bol vo funkcii hlavy štátu. On tieto opatrenia označuje za politicky motivované.
V júli mu ukrajinský prezident Petro Porošenko odobral ukrajinské štátne občianstvo. Prezidentská kancelária ako dôvod uviedla, že Saakašvili pred udelením občianstva poskytol nehodnoverné informácie. Samotný Saakašvili bol v tom čase v USA, neskôr navštívil aj Poľsko, Litvu a Maďarsko, pričom nie raz avizoval, že má v úmysle vrátiť sa na Ukrajinu. Kyjev oznámil, že skúma žiadosť Gruzínska, ktoré žiada Saakašvili vydanie na trestné stíhanie.