Kyjev 14. januára 2019 (HSP/Foto: Screenshot NBN)
 
Ukrajinská ombudsmanka pre ľudské práva, splnomocnenkyňa Najvyššej rady Ľudmila Denisovová pre domáce média informovala, že ukrajinským námorníkom, zadržaným po provokácii v Kerčskom prielive, ktorí sa nachádzajú v zariadení predbežného zadržania Matrosskája tišina /Námornícke ticho/, od začiatku tohto roka prestali poskytovať zdravotnícku starostlivosť a nedávajú im ani lieky. Informuje portál nbnews

Tieto správy porozprávala počas priameho prenosu v spravodajskej relácii domácej televíznej stanice Prjamoj /Priamy/: „Bohužiaľ, môžem tvrdiť, že od nového roku našim námorníkom nedávajú žiadne lieky. A to aj napriek tomu, že si ich stav vyžaduje liečenie, lekársku starostlivosť, podporu, rehabilitáciu, pomoc lekárov,“ podčiarkla Denisovová.
Prezradila, že danú informáciu jej poskytol ukrajinský konzul, ktorý v Moskve navštívil zadržiavaných námorníkov v „Matrosskej tišine“, ako aj troch ďalších, ktorí sa nachádzajú pod dohľadom lekárov. „Máme taký dojem, že ich mienia preložiť do iného zariadenia predbežného zadržania. Podľa všetkého, to môže byť Lefortovo, kde, podľa našich informácií, súdny proces s našimi námorníkmi sa môže začať už 15. januára,“ uviedla splnomocnenkyňa Najvyššej rady Ľudmila Denisovová.
Podčiarkla, že v súčasnosti ukrajinská strana nemá žiadne informácie o zdravotnom stave zadržiavaných námorníkov. „Nie sme presvedčení, že sa majú dobre,“ prízvukovala. Vyhlásila, že ukrajinských zranených námorníkov by na liečenie mali poslať do inej krajiny, pretože nedôveruje informáciám ruskej strany.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajinská ombudsmanka pre ľudské práva: „Našim námorníkom, ktorí sa nachádzajú v ruskom väzení, neposkytujú zdravotnícku starostlivosť, ani lieky“ zobrazený najskôr Hlavné správy.