Kyjev 7. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Efrem Lukatsky)
 
Pozoruhodná situácia sa vytvorila v bankovej sfére Ukrajiny. Státisíce obyvateľov tejto krajiny pracujú v zahraničí, predovšetkým v Rusku. Zdalo by sa, že občania Ukrajiny by zo zahraničia mali posielať peniaze domov, avšak v skutočnosti je to inak. Na prekvapivú situáciu upozornilo vedenie najväčšej ukrajinskej banky – Privatbank

Ľudia stoja pred pobočkou banky PrivatBank v Kyjeve

Uvádza, že 36% z celkovej sumy finančných prevodov smeruje do Ruska, 10% do Gruzínska, 8% do Číny,  6% do Azerbajdžanu a 4% do Uzbekistanu. Naopak finančné prevody zo zahraničia sú oveľa skromnejšie: na ukrajinské účty z celkovej sumy 14% peňazí prichádza z USA, 12% z Izraelu, 9% z Talianska, 7% z Poľska a 6% z Ruska.
Niektoré ukrajinské médiá poukázali na nesúlad reklamného sloganu Privatbanku so skutočným dianím. Heslo najväčšej ukrajinskej banky znie: „Privatbank je pre všetkých, ktorí majú radi Ukrajinu“. Novinári ironizujú, že Ukrajinci začali akosi menej milovať rodnú vlasť, o čom svedčí situácia v Privatbanke.  Kým v roku 2012 táto najväčšia ukrajinská banka mala čistý zisk 1 426 miliónov hrivien, vlani už mala stratu 2 908 miliónov hrivien.
Analytici prízvukujú, že straty Privatbanka svedčia nielen o neprofesionálnej činnosti manažmentu tejto banky, ale o celej situácii v ukrajinskom hospodárstve a finančnom sektore. Poukázali aj na zhoršenie informačnej bezpečnosti tejto banky. Hackeri už viackrát nabúrali systém online bankingu Privatbanka a odcudzili osobné údaje klientov. Je to jednou z príčin, prečo klienti začali odchádzať do iných bánk. Napriek tomu Privatbank aj naďalej zostáva najväčšou bankou Ukrajiny.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajinská banka Privatbank: Obyvatelia Ukrajiny prevádzajú svoje peniaze do Ruska zobrazený najskôr Hlavné správy.