Kyjev, 11. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Chuzavkov)

Kyjev sa rozhodol úplne „odstrihnúť“ od susedného Ruska. Zaviedol viaceré zákazy a obmedzenia komunikácie s východným susedom a v súčasnosti pripravuje skutočne neordinárne opatrenie – úplný zákaz cestovania do susednej krajiny.
Na snímke poslanci ukrajinského parlamentu

V Najvyššej rade Ukrajiny zaregistrovali návrh o „dočasnom obmedzení práva Ukrajincov na cestovanie do Ruska“. Autormi tohto návrhu zákona číslo 7187 sú dvaja členovia parlamentnej frakcie Bloku Petra Porošenka – Andrej Nemirovskij a Andrej Šiňkovič a taktiež nezávislý poslanec Andrej Denisenko.
Ukrajinské média živo komentujú tento najnovší návrh zákona „troch Andrejov“, pričom väčšina novinárov – dokonca aj provládnych – sa domnieva, že  tento návrh zákona, okrem toho, že zaváňa porušovaním ľudských práv, môže mimoriadne skomplikovať život stovkám tisíc Ukrajincov, ktorí cestujú za prácou do Ruska.
Ukrajinská televízna stanica 112 Ukrajina, jedna z najpopulárnejších v krajine, podotkla, že tento návrh zákona pripravili právnici Služby bezpečnosti Ukrajiny, ale samotný návrh do parlamentu podali poslanci, pretože, podľa ukrajinských zákonov, Služba bezpečnosti Ukrajiny nemá právo podávať návrhy zákonov.
V súlade s týmto návrhom cestovať do Ruska by úplne mali zakázať ukrajinským politikom, úradníkom, zástupcom samospráv, verejným činiteľom a pod. Ukrajinské média prízvukujú, že návrh zákona je taký „hmlistý“, že týmto zákonom sa dá zabrániť cestovaniu fakticky všetkým kategóriám občanov – teda všetkým obyvateľom Ukrajiny.
Túto iniciatívu vysvetľujú tým, že Ukrajinci masovo utekajú z krajiny: čiastočne na Západ, ale hromadne – na Východ, práve do Ruska. Mnohí cestujú za prácou, ale značná časť odchádza navždy. Ukrajinskí novinári komentujú snahu Kyjevu zastaviť útek pracovnej sily na západ a východ, samozrejme, predovšetkým do Ruska.
Na ukrajinských sociálnych sieťach došlo k skutočnému výbuchu. Samozrejme, niektorí patrioti pozitívne hodnotia najnovšie iniciatívy „troch Andrejov“ a vítajú prerušenie úplne všetkých vzťahov s „krajinou – agresorom“, ale drvivá väčšina Ukrajincov poukazuje na nedemokratickosť návrhu zákona, porušovanie ľudských práv a zbavenie mnohých obyvateľov krajiny poslednej možnosti zarobiť si na živobytie.
Eugen Rusnák