Kyjev 14. novembra 2018 (HSP/RT/AP/Foto:SITA/AP-Felipe Dana)
 
Ukrajinská pravicová strana “Svoboda” (Sloboda) školí deti už od ôsmich rokov, aby používali strelné zbrane a strieľali s cieľom zabíjať, aby boli pripravené bojovať proti zlej “ruskej agresii” a postavili sa proti “zvrátenému” Západu

Na snímke deti z ukrajinského nacionalistického tábora

Mládežnícky letný tábor “Temper of Will”, ktorý pôsobí ako plnohodnotný výcvikový tábor, sa nachádza v lese v blízkosti rieky Dniester v západnej ukrajinskej oblasti Ternopol. Kemp je vedený organizáciou Sokil (Falcon) – militantnou mládežníckou skupinou “národno-socialistickej” ukrajinskej strany Sloboda, uvádza Russia Today.
O probléme informovala aj americká agentúra AP, ktorá navštívila letný tábor v lese na západe Ukrajiny, kde sa chlapci aj dievčatá učia, ako útočnými puškami strieľať Rusov a proruských separatistov na východe Ukrajiny. Inštruktor Jurij Čerkašin mladíkom radil: “Nepovažujte svoje ciele za ľudské bytosti.”
AP píše, že väčšinu táborníkov tvorili násťroční, ale nájdu sa medzi nimi aj 8-ročné deti. Najstarší účastník Michail mal vraj osemnásť rokov. “Každú chvíľu sa môžu veci v našej krajine pokaziť. A človek na to musí byť pripravený,” vyhlásil chlapec. “Preto som prišiel do tohto tábora. Aby som sa naučil chrániť seba aj mojich blízkych,” dodal.
Cvičenia v tábore nie sú nijako oddychové. Kemp sa prebudili v noci výbuchom omračujúceho granátu. Keď deti liezli von zo stanov, museli držať samopaly, ktoré boli niekedy rovnako veľké ako oni. Táborníci museli ťažké zbrane nosiť celý deň. Jedno z dievčat sa kvôli tomu vyčerpaním rozplakalo, naznačuje agentúra AP situáciu v tábore. Počas prestávky vo výcviku zahral jeden z mladíkov na gitaru nacionalistický pochod. Nástroj mu zdobila nálepka s bombami padajúcimi na mešitu. “Biela Európa je náš cieľ,” hlásal text na obrázku.
Tábor prevádzkuje jedna z nacionalistických skupín, ktoré sú obvinené z násilia a rasizmu. Ich členovia sa ako dobrovoľníci významne podieľali na ukrajinských stretoch so separatistami. S prozápadnou vládou v Kyjeve udržiavajú kontakty.
Na organizovanie táborov prispieva aj ukrajinské ministerstvo mládeže a športu. Podľa rezortu je cieľom podpora “národnej vlasteneckej výchovy”. Hovorca ministerstva povedal, že peniaze rozdeľuje panel, ktorý hľadá známky xenofóbie a diskriminácie, ale neskúma aktivity jednotlivých skupín.
AP dodáva, že Čerkašin je veteránom boja proti separatistom, ktorí ho pri stretoch zranili. Potom sa postavil do čela mládežníckeho krídla ultranacionalistickej strany Sloboda. Tá nadväzuje na Banderovcov a v súčasnosti má v parlamente šesť poslancov. Radikalizáciu časti ukrajinskej spoločnosti vystupňovalo dianie v roku 2014, kedy februárové protesty zvrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Rusko v marci potvrdilo nezávislosť polostrova Krym. Krátko na to vypukli boje na Donbase a Luhansku na východe Ukrajiny.
 

 

 
 
Príspevok Ukrajinci učia deti v táboroch strieľať, aby boli pripravené bojovať proti ruskej agresii a zvrátenému Západu zobrazený najskôr Hlavné správy.