Kyjev 25. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Portál ria prináša slová ukrajinského generála a bývalého ministra obrany Alexandra Kuzmyka, ktorý sa obáva zhoršujúceho sa vnímaniu Ukrajiny vo svete.

Ilustračné foto

Podľa Kuzmyka je pozícia Ukrajiny v medzinárodnom priestore katastrofálna. Ukrajincov vnímajú negatívne nielen Rusi, ale už aj Američania, Briti a Európska únia, pritom Ukrajina je nástrojom USA na tlak voči Rusku.  Incident v Kerčenskom prielive ukázal, že Západ je už unavený riešením ukrajinskej otázky a čoraz častejšie sa objavujú hlasy požadujúce, aby si Ukrajina svoje problémy riešila sama.
Kyjev túži dostať sa do EÚ a do NATO, obe organizácie sa však Ukrajinu prijať za svojho člena v krátkodobom a ani strednodobom horizonte nechystajú. Dokonca aj Anders Fog Rasmussen, bývalý generálny sekretár NATO, dnes pôsobiaci na Ukrajine uviedol, že vstup Ukrajiny do NATO bude trvať dlhšiu dobu, najbližších 20 rokov sa Ukrajina členom NATO nestane.
Rovnako negatívne sa k prípadnému členstvu Ukrajiny v EÚ vyslovil aj európsky eurokomisár Johannes Hahn . Ten uviedol, že Ukrajina by sa mala v prvom rade skoncentrovať na implementáciu vyhlásenia o asociácii s EÚ.
Príspevok Ukrajinci sa obávajú, že strácajú podporu Západu zobrazený najskôr Hlavné správy.