Kyjev 22. februára 2017 (HSP/rusvesna/Foto:TASR/AP)

Včera rusvesna priniesla informáciu Borisa Gryzlova člena kontaktnej skupiny pre riešenie ukrajinskej krízy. Vysvitlo, že Ukrajinci napriek prísľubu, že stiahnú ťažké zbrane z línie frontu, nemienia svoj sľub dodržať. K stiahnutiu ťažkých zbraní z línie frontu malo prísť 20 a 21.2.2017

Na snímke vojaci ukrajinskej armády

Boris Gryzlov potvrdil, že Ukrajinci ťažké zbrane nestiahli a ich kroky budú znamenať novú eskaláciu napätia a ohrozenie životov i zdravia civilného obyvateľstva. Boris Gryzlov informoval, že s pochopením sa nestretol ani návrh predstavenstva Luhanskej republiky,  ktorý rátal s otvorením videokonferencie, pomocou ktorej by rokovali priamo politické elity Luhanska a Donecka s kyjevskými politikmi.

“Kyjev ponuku Luhanska odignoroval, OBSE sa takisto k danej konferencii vyjadrila veľmi vlažne. Stiahnutie zbraní z línie frontu sa nekoná, kyjevskí politici sa evidentne nechystajú problémy riešiť.

Ešte dňa 20.2.2017 zareagoval Alexander Zacharčenko na slová Alexandra Hooka, predstaviteľa OBSE, ktorý použil formuláciu, že “predstavitelia Luhanska a Donecka musia stiahnuť ťažké zbrane z línie frontu”. Informáciu priniesol portál rusvesna.

Zacharčenko otvorene skočil Hookovi do reči a oznámil mu, že že predstavitelia Luhanska a Donecka musia dbať o ochranu svojích obyvateľov, nič iné nemusia. Navyše nemá význam sťahovať ťažké zbrane, keď tak nerobí aj Ukrajina.  Predstaviteľ OBSE zostal reakciou Zacharčenka evidentne zaskočený.

Slová Zacharčenka vyvolali v sále vlnu potlesku. OBSE už viac krát v minulosti  obvinili, že kryje ukrajinskú stranu a napomáha jej.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.