Kyjev 30. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)
 

V prípade, že bude sprevádzkovaný plynovod Severný prúd 2, má Kyjev uzavrieť s Moskvou zmluvu o zaručených dodávkach plynu cez územie Ukrajiny, vyhlásil stály zástupca tejto krajiny v Rade Európy Dmitrij Kuleba v interview pre RBK Ukrajina

Ilustračné foto

„Ako bude projekt Severný prúd 2 predsa len zrealizovaný, musíme mať právne záruky. Nie ako Budapešianské memorandum, ale konkrétne medzištátne dohody. A nie dvojstranné, ale trojstranné, medzi Nemeckom, Ukrajinou a Ruskom,” povedal.
Kuleba pritom podotkol, že dodávky plynu z Ruska do Nemecka Severným prúdom 2 budú znamenať pre ukrajinskú stranu obrovské straty. Okrem toho stratí Kyjev podľa jeho slov politický nástroj.
„Budú teda dva kohútiky, jeden v Moskve a druhý v Berlíne. To je všetko. Prostredníctvom nemeckej ekonomiky, ktorá tiež sama rastie a spotrebuje plyn, bude ovplyvňovať aj východnú Európu,” povedal na záver Kuleba.
Projekt Severný prúd 2 predpokladá výstavbu dvoch plynovodov s celkovou kapacitou 55 miliard metrov kubických plynu za rok od pobrežia Ruska cez Baltské more do Nemecka. Nový plynovod má byť postavený vedľa Severného prúdu. Proti výstavbe vystúpilo niekoľko krajín, predovšetkým Ukrajina, ktorá sa obáva, že príde o zisky z tranzitu ruského plynu a tiež USA, ktoré majú ambiciózne plány na vývoz svojho skvapalneného plynu do Európy.

 

Nemecko sa pred Ukrajinou zastalo Severného prúdu 2
Ukrajina by mala prestať s kritikou Nemecka za jeho účasť v projekte Severný prúd 2, vyhlásil prezident SRN FrankWalter Steinmeier na briefingu v Kyjeve. Jeho vyjadrenia zverejnila televízna stanica 112 Ukrajina.
„Nemali by ste nás obviňovať. Dokonca keď hovoríme o Severnom prúde 2, hovoríme zároveň o budúcnosti a bezpečnosti Ukrajiny. Viete, že Nemecko usiluje o zaistenie tranzitu plynu cez Ukrajinu. Rokuje sa o tom s EÚ a dúfam, že rokovania prinesú pozitívne výsledky,” vyhlásil Steinmeier.
Prezident SRN zdôraznil, že obavy Ukrajiny o tom, že príde o status tranzitnej krajiny sú bezdôvodné.
Rusko neraz vyzvalo k tomu, aby nebola téma výstavby plynovodu politizovaná. Podľa slov Vladimira Putina berie Moskva tento projekt ako čisto hospodársky.
 

Príspevok Ukrajina vymyslela spôsob, ako znížiť straty zo Severného prúdu 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.