Kyjev 4. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)
 
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok informovalo, že maďarský konzul sídliaci v meste Berehovo (Beregszász) v Zakarpatskej oblasti bol vyhlásený za nežiaducu osobu. Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform

Na snímke Pavlo Klimkin

Vo vyhlásení ukrajinského rezortu diplomacie sa ďalej píše, že “maďarskému veľvyslancovi na Ukrajine bola doručená nóta s informáciou, že maďarský konzul v Berehove musí v priebehu najbližších 72 hodín opustiť územie Ukrajiny”.
Ukrajinské ministerstvo vyjadrilo očakávanie, že maďarská strana sa zdrží “akýchkoľvek nepriateľských krokov vo vzťahu k Ukrajine a jej predstavitelia nebudú porušovať ukrajinské zákony”.
Príčinou nového vyostrenia vzťahov medzi Kyjevom a Budapešťou sa stal videozáznam nasnímaný na maďarskom konzuláte v Berehove, ktorý zachytáva, ako tamojší konzul miestnym obyvateľom maďarskej národnosti slávnostne odovzdáva maďarské pasy.
Zaslanie nóty o vyhostení maďarského konzula pôsobiaceho v Berehove avizoval ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin v stredu.
Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó však v ten istý deň počas návštevy Moskvy vyhlásil, že “dôvody na vyhostenie maďarského konzula nenastali”.
“Toto (vydávanie maďarských pasov etnickým Maďarom) nie je porušením ani maďarského, ani ukrajinského, ani medzinárodného práva. V diplomatických zastupiteľstvách Maďarska na území
Ukrajiny sa všetko deje v súlade so zákonom. Preto nevidím dôvod na stiahnutie konzula z Berehova,” vyhlásil Szijjártó.
Maďarský minister upozornil, že ak Kyjev k takémuto kroku predsa len pristúpi, “ja okamžite vyhostím z Maďarska ukrajinského konzula”.
 
Príspevok Ukrajina vyhlásila maďarského konzula v Berehove za nežiaducu osobu zobrazený najskôr Hlavné správy.