Kyjev 24. augusta 2018 (HSP/vz.ru/srspol.sk/Foto:TASR-Martin Palkovič )
 
Za 25 rokov existencie samostatnej Ukrajiny sa jej obyvateľstvo znížili z 52 do 42 miliónov a štát pokračuje vo vymieraní, píšu ukrajinské médiá.

Ilustračné foto

„Sme prvým národom na svete, ktorý môže úplne zmiznúť. Zamyslite sa nad údajom: za 25 rokov – mínus 10 miliónov Ukrajincov. Je to ako celé Švédsko, Grécko alebo Portugalsko. Je to 2,5-krát väčší úbytok ako počas hladomoru. Dokonca je to viac, ako bolo zabitých počas druhej svetovej vojny,“ uvádza sa v správe ukrajinskej televízie TSN.
Podľa slov moderátorky každý deň v priemere zomiera okolo 1500 Ukrajincov. Tisíc umiera na infarkt, vyše 200 na onkologické ochorenia, 18 spácha samovraždu, 13 zahynie na cestách pri haváriách. Informácia hovorí aj o troch mŕtvych vojakoch denne pri konflikte na Donbase.
Správa tiež uvádza, že Ukrajinci žijú v priemere o 20 rokov menej ako je to v Európe. Novinári sa nazdávajú, že v roku 2000 bola vraj situácia v štáte „stabilná a pozitívna“ a preto priemerný vek rástol. V roku 2008 nastala hospodárska kríza, z ktorej Ukrajina vyšla v roku 2013. Potom nastal ďalší krach v ekonomike, ktorý „trvá dodnes“.
„Je nás 42 miliónov. Kým si zvyknete na tento počet, medzinárodní experti tvrdia, že je nás už menej ako 35 miliónov. Koľko je nás v skutočnosti, mohol by prezradiť súpis obyvateľstva, lenže úrady to opäť odsúvajú na čas po voľbách. Kým ste si čítali tento príbeh, zomreli traja Ukrajinci, no narodil sa len jeden,“ dokončila úvahu moderátorka.
Poznámka: O tom, že úmrtnosť prekonala pôrodnosť, sa hovorilo už v júni. A Centrum hospodárskej stratégie Ukrajiny zverejnil údaje výskumu nazvaného „Koľko Ukrajincov odišlo do cudziny a čo s tým má robiť štát“, podľa ktorého 4 milióny občanov Ukrajiny sú pracovnými migrantmi.
 
Príspevok Ukrajina už cíti nebezpečenstvo vymierania zobrazený najskôr Hlavné správy.