Kyjev 5. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik/Stringer)
 
Kyjev má “plán B” pre prípad uvedenia do prevádzky Severného prúdu 2, vyhlásil komerčný riaditeľ Naftogazu Ukrajiny Jurij Vitrenko vo vysielaní ukrajinskej televíznej stanice Pjatyj kanal

Ilustračné foto

Podľa jeho slov už podala Ukrajina Medzinárodnej arbitráži žalobu proti Rusku na kompenzáciu škôd, ktoré budú spôsobené uvedením Severného prúdu 2 do prevádzky a prestojom plynovodného systému. V Kyjeve vyčíslili škody na 12 miliárd USD.
Predstaviteľ Naftogazu pritom zdôraznil, že v danom prípade ide o “len o kompenzáciu nezískanej tarifovej tržby”, a nie o úroveň tarifu za tranzit plynu ako takú.
 
Wintershall podporí alternatívnu trasu Severného prúdu 2
Nemecká spoločnosť Wintershall je pripravená zúčastniť sa stavby Severného prúdu 2 po alternatívnej trase, ak Dánsko nedovolí stavbu, povedal Sputniku Thilo Wieland, člen riaditeľstva spoločnosti.
“Ako finanční investori projekt podporujeme, jednoznačne podporíme obe alternatívne varianty stavby,” vyhlásil.
Projekt Severného prúdu 2 znamená stavbu dvoch vetiev plynovodu s celkovým výkonom 55 miliárd metrov kubických ročne od ruského pobrežia cez Baltické more do Nemecka. Nový plynovod bude stáť vedľa existujúceho Severného prúdu. Bude prechádzať cez teritoriálne vody či výhradné ekonomické zóny krajín, ktoré sa nachádzajú na pobreží Baltského mora – Ruska, Fínska, Švédska, Dánska a Nemecka. Zo všetkých týchto krajín sa už čaká len na dánske povolenie.
Spoločnosť, ktorá bude operátorom plynovodu, Nord Stream 2 AG, v auguste podala žiadosť na alternatívnu trasu pre stavbu plynovodu Severný prúd 2, paralelne s tým však očakáva povolenie od dánskej vlády pre stavbu po hlavnej trase.
 
Príspevok Ukrajina si vymyslela “plán B” pre prípad uvedenia do prevádzky Severného prúdu 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.