Kyjev 17. októbra 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Efrem Lukatsky)

Viaceré európske médiá a analytici stále častejšie hovoria o tom, že nový ukrajinský prezident Volodymyr Zeleskyj je absolútne neschopný a všetky jeho “hrdinské” reči nestoja ani za jednu hrivnu

Na snímke Volodymyr Zeleskyj

Sľúbil, že nastolí mier na Donbase, ale podľa toho, čo robí, dá sa usúdiť, že to ani nedokáže, ba ani nechce. Prezident a jeho štáb nedokázali čeliť tlaku neonacistov a nacionalistov a fakticky sa vzdávajú takzvanej „formuly Steinmeiera“, čo mimoriadne komplikuje rokovania o mieri na Donbase.

Rokovania v „normandskom formáte“ by sa mali uskutočniť v polovici novembra, ale iba za podmienok, že ukrajinská armáda a jednotky Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky podporia režim zastavenia paľby na obdobie siedmych dní, a následne všetky strany odsunú svoje vojska na líniu rozhraničenia.

V Kyjeve začali hovoriť o tom, že Ukrajina odstúpi od Minských dohôd a pristúpi k takzvanému plánu „B“. V pondelok to vyhlásil ukrajinský minister zahraničia Vadim Pristajko pred zasadnutím komisie Európskeho parlamentu pre medzinárodné veci v Luxembursku.

„Máme niektoré termíny… plánujeme to na polovicu nasledujúceho mesiaca, približne na polovicu novembra. Otvorene sme všetkým povedali, že robíme, čo sa dá, možno je to posledný čestný pokus napredovať minskou cestou. Ak sa to nepodarí, musíme podniknúť nejaký plán „B“, povedal ukrajinský minister zahraničia pre agentúru Reuters.

Ukrajina a republiky Donbasu v súlade s „formulou Steinmeiera“, ktorú podpísali všetky zainteresované strany, nedokázali odsunúť vojska v mestečku Zolotoje a Petrovskoje začínajúc 7. októbrom. Súčasná vláda a prezident Ukrajiny sa zľakli útokov nacionalistov a radikálov, ktorí kritizujú plán odsunu vojsk, pretože to považujú za kapituláciu.

Radikáli pohrozili prezidentovi Zelenskému, že vrátia na front tisíce veteránov takzvanej „protiteroristickej operácie“. Vedenie Zelenského strany Sluha ľudu už vyhlásilo, že Ukrajina približne na obdobie jedného roka pozastavuje vykonávanie „formuly Steinmeiera“.

Niektoré ukrajinské médiá poukázali na to, že nacionalisti a radikáli vystrašili súčasné vedenie krajiny a fakticky ho zahnali do kútu. Analytici podotýkajú, že bývalý komik Zelenskyj sa zasa presvedčil, že riadiť tak veľkú a v chaose zmietanú krajinu ako je Ukrajina, je veľmi ťažké. Mal by prejaviť odvahu, charakter a politickú vôľu, ale to všetko mu chýba. Preto je mier na Donbase v nedohľadne.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj