Berlín 21. decembra 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service Pool Photo via AP)

 

Vláda v Kyjeve vyzvala vkladateľov po páde najväčšej súkromnej banky k pokoju. Banka krachuje kvôli pochybným transakciám. Európski daňoví poplatníci sú na Ukrajine v miliardovom riziku

Ukrajinský prezident Petro PorošenkoUkrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinská vláda zachráni najväčšiu súkromnú banku v krajine, lebo jej zlyhanie by inak mohlo zvrhnúť celý finančný systém. “Sme presvedčení, že znárodnenie banky je jediný možný spôsob, ako ušetriť peniaze zákazníkovi banky a finančný systém,” povedala ukrajinská centrálna banka v pondelok. Súkromná banka má asi 20 miliónov ukrajinských zákazníkov.

Reuters hlási nepríjemný proces, ktorý zanecháva dojem protekcionárstva a korupcie. 97 percent korporátnych úverov bolo udelených firmám, ktoré sú pripojené s akcionármi banky. Dňa 1. decembra predstavovala finančná diera banky 5,65 miliardy dolárov.

Podobný problém má Monte dei Paschi v Taliansku – ale tu dlžníci nie sú identifikovaní. Akciový kurz banky v pondelok opäť klesol.

Prezident Petro Poroshenko sa snažil v pondelok upokojiť klientov súkromnej banky. Ich peniaze v bezpečí, povedal a tiež oznámil parlamentný program, ktorý by mal stanoviť dodatočné záruky pre investorov a zákazníkov bánk.

Centrálna banka sa založila v prospech súkromnej banky, aby jej poskytla likviditu, ako je požadované. Po znárodnení banky sa neočakávajú žiadne významné účinky na menovom trhu ani v inflácii.

Ukrajina, ktorá sa podieľa na východe v konflikte s pro-ruskými separatistami, má veľké problémy s korupciou a je prakticky v úpadku. Nemecká vláda a vláda EÚ masívne čerpajú doláre daňových poplatníkov na Ukrajine. Či tieto “pôžičky” budú niekedy vrátené, je nejasné. Rovnako ako v Grécku, MMF si nárokuje status prednostného veriteľa.

MMF a európski daňovníci musia udržať Ukrajinu nad vodou z geopolitických dôvodov.