Kyjev 18. januára 2019 (HSP/ua.interfax.com.ua/strana.ua/Foto:SITA/AP-Emrah Gurel)
 
Politiku vlády neschvaľuje 70 percent obyvateľov Ukrajiny, Petro Porošenko v ratingu prezidentských kandidátov klesol na piate miesto. To sú hlavné výsledky najnovšieho prieskumu verejnej mienky na Ukrajine, ktorý v dňoch 5. – 12. januára zorganizovala ukrajinská Agentúra spoločensko-politických výskumov a komunikatívnych stratégií

Na snímke Petro Porošenko

Podľa výsledkov tohto prieskumu verejnej mienky je jasné, že drvivá väčšina obyvateľov Ukrajiny nesúhlasí s politikou vlády a považuje jej konanie za nesprávne. Podobný postoj vyslovilo 69,4% respondentov. Ukrajinské médiá podotýkajú, že presne pred rokom počet nespokojných bol o niečo nižší – 63,5%. Touto skutočnosťou analytici vysvetľujú aj nízky rating prezidenta Porošenka, ktorý stále klesá v rebríčku prezidentských kandidátov marcových volieb. Kým predtým sa väčšinou pohyboval na tretej, prípadne na štvrtej priečke,  v súčasnosti poklesol na piate miesto.
Naďalej na čele ratingu je Júlia Tymošenková, aj keď jej náskok už nie je taký veľký, ako pred pár mesiacmi, voliči je dávajú 15,5% hlasov. Na druhom mieste upevnil svoje pozície komik, šouman a televízny moderátor /a človek, ktorého podľa mienky ukrajinských analytikov a médií mieni Biely dom „inštalovať“ namiesto Porošenka) Vladimír Zelenskij – 11,9%. Na tretej priečke je spolupredseda „Opozičnej platformy – Za život“ Jurij Bojko –  9,5%. Na štvrtom mieste je predseda „Občianskej pozície“ Anatolij Gricenko – 8,8% a až na piatej priečke je súčasný prezident Petro Porošenko – 8,2%.
Niektoré známe postavy a postavičky ukrajinskej politiky sa v tomto rebríčku umiestnili nižšie. Predseda Radikálnej strany Oleg Ľaško je na šiestej priečke, hneď za prezidentom, so 7,1%. Viacerí radikáli a nacionalisti sú v druhom desiatku kandidátov a nazbierali o niečo vyše 1%. Nadežda Savčenková je až na 16. mieste s 0,5% a bývalý ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk je ešte nižšie – na 19. mieste s 0,4%.
Ukrajinskí analytici a média sa snažia odhadnúť šance kandidátov v druhom kole: to, že druhé kolo určite bude, nepochybuje nik. Zatiaľ má najväčšie šance Júlia Tymošenková, ale karty v druhom kole zamiešajú politické rošády a dohody: ktoré strany a bloky podporia tých alebo iných kandidátov, ktorí sa dostanú do dvojčlenného finále. Drvivá väčšina analytikov tvrdí, že sa v krajine nič nezmení: mnohí kandidáti budú pokračovať v podobnej politike, akú predvádza súčasný prezident Petro Porošenko.
Opozícia svoje šance ešte znížila, pretože roztrieštila svoje sily, postavila troch kandidátov namiesto jedného – spoločného. Jurij Bojko s 9,5% je na treťom mieste, Jevgenij Murajev a Olexander Vilkul sú na 9. a 10. mieste s 2,1% a 2,2%. Volebná matematika ukazuje, že ani spolu títo traja kandidáti nemajú toľko hlasov, koľko má Tymošenková, takže v druhom kole, ak by sa tam náhodou dostal Jurij Bojko, nemajú žiadne šance na víťazstvo.
Všetci analytici preto svorne tvrdia, že po marcových voľbách na Ukrajine nenastanú takmer žiadne zmeny. Takmer 45 percent respondentov je presvedčených, že výsledky prezidentských volieb budú sfalšované, takmer 30 percent sa domnievajú, že predsa výsledky budú objektívne. Takmer tretina opýtaných ešte nevie, či pôjde hlasovať, alebo dokonca vie, že hlasovať nepôjde.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajina: Politiku vlády neschvaľuje 70 percent ľudí, prezident Porošenko v ratingu klesol na piate miesto zobrazený najskôr Hlavné správy.