Bratislava/Kyjev 20. októbra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Ukrajina utláča práva národnostných menšín, zaznieva to po Maďarsku aj zo Slovenska. Upozorňuje na to poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD), podľa ktorého ide najmä o nerešpektovanie práv Rusínov a Rusov

Ilustračné foto

Blaha otvorene vyhlásil, že Ukrajina utláča práva Rusínov. “Je neuveriteľné, že Európska únia mlčí, keď na Ukrajine potierajú národnostné práva Rusínov.”
Upresnil, že počas stretnutia s členmi hnutia Rusínskej obrody v Národnej rade sa dozvedel bližšie informácie o tom, že táto vzácna národnostná menšina, ktorá žije na Slovensku, v Maďarsku a ďalších európskych štátoch, nemá na Ukrajine ani status národnostnej menšiny a čelí vraj obrovskému asimilačnému tlaku.
“Ukrajinský nacionalizmus je vážnou hrozbou pre celú Európu a jej hodnoty. Už by sme to mali konečne riešiť – nemôžeme v tom nechať Rusínov sami, kedysi sme v Československu tvorili jeden štát s rusínskou Podkarpatskou Rusou, mali by sme ich podporiť aj dnes, keď čelia ukrajinskému banderovskému útlaku,” dodáva Blaha.
“Už by toho prenasledovania Rusínov, Rusov a ďalších menšín na Ukrajine konečne stačilo – veď Porošenko sa správa ako monštrum,” skonštatoval predseda výboru NR SR pre európske záležitosti.
Poslanec ďalej uviedol, že v stredu v Národnej rade prijal delegáciu Rusínskej obrody ako aj zástupcu Slovenska v Európskom dvore audítorov Ladislava Balka.
 

 
 
Príspevok Ukrajina podľa Blahu utláča rusínsku menšinu: “Ukrajinský nacionalizmus je vážnou hrozbou pre Európu” zobrazený najskôr Hlavné správy.