Kyjev 25. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:Facebook)
 
Poradca ukrajinského premiéra Ivan Mikloš zablahoželal Ukrajincom ku Dňu nezávislosti, ktorý sa včera oslavoval po celej krajine. Bývalý šéf slovenského rezortu financií zdôraznil, že Ukrajina sa vydala na európsku cestu a je za to pripravená bojovať.

Na snímke Ivan Mikloš

“Úprimne blahoželám Ukrajincom ku Dňu nezávislosti. Ukrajina je dnes európskym štátom, ktorý zdieľa európske demokratické hodnoty a je pripravený za ne každodenne bojovať. Želám vám dobré zdravie, šťastie, mier, vytrvalosť a ďalšie víťazstvá!” Uviedol v dvojjazyčnom príspevku na sociálnej sieti bývalý minister financií SR Ivan Mikloš, ktorý je v súčasnosti poradcom ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
 
Deň nezávislosti a vojenské prehliadky
Deň nezávislosti je pre Ukrajinu jedným z najdôležitejších štátnych sviatkov. Vojenská prehliadka sa stala tradičným bodom v programe osláv Dňa nezávislosti. Prvýkrát sa vojenská prehliadka v Kyjeve konala v roku 1994. Pri príležitosti Dňa nezávislosti potom v rokoch 2001-10 organizovali v Kyjeve pravidelne každý rok.
Až za vlády prezidenta Viktora Janukovyča v rokoch 2010-13 sa prehliadka neuskutočňovala, a to z ekonomických dôvodov.
Organizovanie prehliadok Kyjev obnovil až v roku 2014, avšak vtedy to podľa ukrajinských zdrojov vyvolalo protirečivé názory v spoločnosti. Časť Ukrajincov zastávala názor, že vojenská technika mala byť na fronte vo východnej časti krajiny, nie v hlavnom meste. V roku 2015 sa prehliadka uskutočnila bez bojovej techniky. Pri príležitosti 25. výročia nezávislosti, 24. augusta 2016, sa na prehliadke zúčastnilo 4000 vojakov a vyše 200 kusov bojovej techniky.
Deň nezávislosti Ukrajiny súvisí s 24. augustom 1991, keď poslanci Najvyššej rady Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky (USSR) vyhlásili Ukrajinu za nezávislý a demokratický štát. Poslanci zároveň rozhodli, že občania krajiny sa k nezávislosti vyslovia v referende stanovenom na 1. decembra 1991. Ukrajinci vtedy v plebiscite potvrdili, že chcú nezávislú republiku.
Do vyhlásenia nezávislosti bola Ukrajina súčasťou Sovietskeho zväzu (ZSSR). Avšak “vzhľadom na nebezpečenstvo, ktoré hrozilo Ukrajine v súvislosti s pokusom o štátny prevrat z 19. augusta 1991 v ZSSR, Najvyššia rada USSR slávnostne vyhlásila nezávislosť krajiny a vytvorenie samostatného štátu – Ukrajiny”.
V Moskve sa 19. augusta 1991 skupina prívržencov tvrdej línie v Komunistickej strane Sovietskeho zväzu pokúsila zvrhnúť reformného prezidenta Michaila Gorbačova. Pokus o puč po dvoch dňoch zlyhal aj vďaka odporu obyvateľov Moskvy. Puč odštartoval udalosti, ktoré viedli k rozpadu ZSSR.
Už v júni 1992 Najvyššia rada Ukrajiny rozhodla, že 24. august bude štátnym sviatkom a bude sa sláviť každý rok ako Deň nezávislosti.
 

Príspevok Ivana Mikloša na sociálnej sieti

 
Príspevok Ukrajina oslávila Deň nezávislosti. Podľa Ivana Mikloša je krajina na európskej ceste a je pripravená každý deň bojovať za európske hodnoty zobrazený najskôr Hlavné správy.