Kyjev 25. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Press Service of the Federal Security Service of Russia for the Crimean Republic)
 
Ukrajinské vojenské námorníctvo vyhlásilo, že Rusko vytvára “nebezpečné incidenty” pri plavbe ukrajinských lodí cez Kerčský prieliv, uvádza sa v správe na portáli námorníctva na Facebooku

Ilustračné foto

V správe sa uvádza, že celú cestu boli ukrajinské lode sprevádzané ruskými vojenskými loďami Priazovje, Ametist a Don a bezprostredne v Kerčskom prielive sa k sprievodu pripojilo vyše desať ďalších motorových člnov a lodí FSB a Čiernomorskej flotily.
Ukrajina vyhlásila, že ruské ozbrojené sily spôsobili mnoho “nebezpečných incidentov”, najmä ruská spravodajská loď Priazovje vraj vykonala príliš tesné priblíženie k ukrajinskej lodi, asi na 440 metrov, čím porušila medzinárodné pravidlá a vytvorila nebezpečnú situáciu.
V ďalšom prípade vytvorila ruská stíhačka Su-27 podľa názoru ukrajinského námorníctva “predpoklady pre havarijnú situáciu vo vzduchu”, keď sa priblížila na nebezpečnú vzdialenosť k ukrajinskému lietadlu An-26. Ukrajinské lode Donbas a Korec preplávali včera pozdĺž krymského pobrežia, a tiež cez ruský ekonomický priestor. Podľa správ v médiách sa obe lode vypravili z Odesy a smerujú do Berdjansku na Azovskom mori. V nedeľu preplávali cez Kerčský prieliv.
Ukrajinské lode sprevádzali lode pobrežnej stráže Pohraničnej služby FSB “v súlade s medzinárodným morským právom a v záujme zaistenia bezpečnosti Ruskej federácie”, oznámila regionálna pohraničná správa.
 
Príspevok Ukrajina obvinila Rusko z vytvorenia “nebezpečných incidentov” zobrazený najskôr Hlavné správy.