Moskva 21. októbra 2018 (HSP/Foto: Facebook)
 
Ukrajina dokázala ďalší zázrak“ v medzinárodnej politickej, obchodnej a právnickej praxi. Kyjev vyše polroka nezákonne zadržiaval v Chersone ruskú loď Nord a teraz, podľa ukrajinských orgánov, táto l „prepadla v prospech ukrajinského štátu“ –  ako náhrada za náklady, ktoré mala Ukrajina v súvislosti s prítomnosťou ruskej lode v ukrajinskom prístave. Jednoducho Kyjev ukradol ruskú loď

Ruská loď Nord zadržiavaná v ukrajinskom prístave

V Rusku počin Ukrajiny vyvolal búrku nevôle. Mnohí politici, analytici a médiá poukázujú práve na fakt, že Kyjev nezákonne zadržiaval ruskú loď vo svojom prístave a teraz vyhlásil, že Rusko musí zaplatiť za tento „pobyt“. Je to ozaj niečo nové v svetovej praxi, ale Kyjev už štyri roky prekvapuje svet svojimi „novinkami“, takže nie je to veľké prekvapenie. Celý náklad, ktorý sa nachádzal v podpalubí lode, bol znehodnotený už dávno.
Dodnes ukrajinské orgány zadržiavajú kapitána lode a celú posádku. Dôvod? Posádku ruskej lode Kyjev obviňuje z „nezákonnej návštevy Krymu za účelom poškodzovania štátnych záujmov Ukrajiny“. Ďalšia perla v ukrajinskom právnom systéme. Za túto „nezákonnú  návštevu Krymu za účelom poškodzovania štátnych záujmov Ukrajiny“ kapitánovi lode hrozí päť rokov väzenia. Zatiaľ vôbec nie je jasné, čo urobia ukrajinské orgány s posádkou lode.
Proti podobnému protiprávnemu konaniu chcú zakročiť už aj viacerí ruskí vysoko postavení politici, ktorí vyzývajú zastaviť totálne nezákonné a nezmyselné konanie Kyjeva. S tvrdou kritikou faktického odcudzenia ruskej lode Kyjevom vystúpil člen komisie pre obranu Rady federácie Ruska Franc Klincevič. Konanie Kyjeva označil za nehanebné a vyhlásil, že ruská strana to nenechá bez odpovede.
„Kyjev sám sebe udelil patent na to, že môže robiť úplne všetko. Ignoruje nielen medzinárodné právo, ale aj vlastné zákony, pretože podobné rozhodnutia sa môžu prijímať iba na základe rozhodnutia súdu a nie niektorých politikov. Kyjev pácha zločiny na štátnej úrovni. Škoda, že svetová verejnosť si to nechce všímať,“ podčiarkol Klincevič.
„Myslím si, že ak Ukrajina bude pokračovať páchať zločiny, skončí veľmi zle. Rusko to už nebude tolerovať. Kyjev sa má pripraviť na to, že sa môže dostať do seriózneho konfliktu. Sme susedia, Rusko a Ukrajina majú svoje záujmy v Azovskom mori. Nedá sa porovnať možnosti Ruska a Ukrajiny a nenecháme to bez odvety,“ zdôraznil Franc Klincevič.
Prezradil, že Rusko sa najprv obráti na príslušné medzinárodné inštitúcie, aby vyriešili tento spor a uzemnili Ukrajinu, ale v prípade, ak zasa nebudú reagovať a konať, ako sa to deje už štyri roky, Rusko si vyhradzuje právo, že poriadok urobí vlastnými silami.
„Obrátime sa na medzinárodné inštitúcie a aj na príslušné úrady na Ukrajine. Celý svet budeme informovať o tom, aké zločiny pácha Kyjev začínajúc od roku 2014. Ponechávame si právo riešiť konfliktné situácie vlastnými silami. Spravodlivosť a zákonnosť sú nado všetko a nedovolíme nikomu páchať zločiny a ubližovať našim občanom,“ zdôraznil v závere člen komisie pre obranu Rady federácie Ruska Franc Klincevič.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Ukrajina nezákonne zadržiavala ruskú loď a teraz ju “skonfiškovala” ako náhradu za náklady na jej udržiavanie v prístave. Rusko hrozí tvrdou odvetou zobrazený najskôr Hlavné správy.