Kyjev 22. apríla 2017 (HSP/Foto:Facebook)

Experti sú presvedčení, že predlžovanie životnosti energetických blokov sa bude diať formálne.

Prezident Petro Porošenko vyhlásil, že Ukrajina „prudko zvýšila podiel atómovej energetiky v celkovom energetickom podiele štátu: bolo 47 %, teraz sa rýchlo blíži k 60 %“. Tu však treba spresniť, že sa kvôli deficitu uhlia na Ukrajine zvýšila záťaž na atómové elektrárne, vysvetľujú experti.

Na Ukrajine sa využíva 15 energoblokov v sumárnom výkone 13 835 MW na štyroch atómových elektrárňach: 6 blokov na Záporožskej, 4 bloky na Rovenskej, 3 bloky na Juhoukrajinskej (Nikolajevská oblasť) a 2 bloky na Chmeľnickej elektrárni.

Pritom minulý rok bolo uskutočnených 11 mimoplánových (rozumej havarijných) opráv, ktoré si vyžiadali 148 dní. Na porovnanie s rokom 2015 – takýchto opráv bolo 7, v roku 2014 – 6, v roku 2013 – ani jedna.

„Dôvody pre havárie existujú, tvrdí jeden technik. Podľa neho ide o to, že mnohým reaktorom sa končí plánovaná doba prevádzky, čo je 30 rokov.“ 12 z 15-tich atómových blokov už majú dobu životnosti za sebou alebo čoskoro ju budú mať, na Ukrajine plánujú predĺžiť o ďalších 15 rokov.

Cena atómovej „dekomunizácie“ Ukrajiny

Procedúra predĺženia životnosti je zložitá a nákladná. Navyše je tu aj jeden „delikátny moment“ – tieto práce sa musia uskutočniť za účasti projektanta. No a všetky ukrajinské atómové elektrárne boli vyprojektované počas ZSSR v Rusku. V súčasnej RF je dnes aj väčšina náležitých náhradných dielcov…

Orientačné výdaje na rekonštrukciu jedného atómového bloku činia 5 – 6 miliárd hrivien (1 euro – cca 28 hrivien). Lenže ani ukrajinský „Energoatom“ a ani ukrajinská vláda tieto peniaze nemajú.

Amortizačné odpisy síce za rok 2016 činili 8 miliárd hrivien, tie však boli použité na iné potreby. „Znamená to teda, že predlžovanie životnosti atómových blokov sa bude diať formálne, čo zvýši riziko havárií,“ konštatoval zdroj v ukrajinskom ministerstve energetiky.

Podľa finobzor.ru, srspol.sk