Kyjev 14. novembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: Sergei Chuzavkov, File)
 
Ukrajinský minister zahraničia Pavel Klimkin a minister energetiky USA Rick Perry sa dohovorili na spoločnom odpore voči realizácii projektu Severný prúd 2, oznámila tlačová služba ukrajinského ministerstva zahraničia po schôdzke oboch ministrov v Kyjeve

Ilustračné foto

Strany dospeli k záveru, že Severný prúd 2 podkopáva európsku energetickú bezpečnosť a stabilitu.
Perry sa zišiel aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, ktorý na schôdzi vytýčil úspešnú realizáciu viacerých spoločných projektov v jadrovej energetike a tiež dodávky amerického uhlia na Ukrajinu.
“Bola vytýčená nutnosť ďalšieho odporu voči projektu Severný prúd 2 a tiež diverzifikácii energetických nosičov, okrem iného rozšírením možností dodávok skvapalneného plynu z USA,” uvádza sa v správe na webe ukrajinského prezidenta.
Porošenko potvrdil tiež záujem o získanie moderných technológií a pokrokových skúseností pre efektívnu ťažbu existujúcich zásob ropy a zemného plynu, podotkol tiež význam spolupráce s USA pre upevnenie energetickej bezpečnosti Ukrajiny.
“V priebehu schôdzky bol vyhlásený začiatok ukrajinsko-amerického strategického energetického dialógu, ktorý napomôže užšej spolupráci zúčastnených štátnych inštitúcií a spoločností,” uvádza sa v správe.
 
Príspevok Ukrajina a USA sa dohodli, že sa postavia proti Severnému prúdu 2 zobrazený najskôr Hlavné správy.