Galanta 26. februára 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Polícia dnes v obci Veľká Mača objavila dve telá patriace novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho priateľke. Podľa informácii TV Markíza boli obaja zastrelení. Novinár portálu Aktuality.sk mal 27 rokov a venoval sa investigatíve najmä v oblasti finančných a daňových podvodov.
Na snímke novinár Ján Kuciak

V obci Veľká Mača v okrese Galanta sa stala tragédia. Mladý pár vo veku 27 rokov našli zastrelený. Potvrdili to aj zástupcovia polície, ktorí uviedli, že neznámy páchateľ je na úteku. Políciu zalarmovala rodina, ktorej sa mladý pár už týždeň neozval. Keď policajti prišli na miesto, videli cez okno ležať niekoho na zemi. Privolali hasičov a za ich asistencie dom otvorili. Na mieste sú doteraz kriminalisti. Prípad by údajne mala prevziať NAKA.
V prípade smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej došlo pravdepodobne k dvojnásobnej úkladnej vražde. Muža zavraždili pravdepodobne strelou do hrude, jeho partnerku strelou do hlavy. Na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
Uviedol, že polícia v nedeľu (25.2.) o 21.35 h prijala oznámenie matky zavraždenej ženy, že sa nevie skontaktovať so svojou dcérou. Strážcovia zákona prišli k domu zavraždených vo Veľkej Mači v okrese Galanta o 22.30 h. Hliadka vizuálne zistila, že v priestoroch rodinného domu leží na zemi telo. Spolu so záchranármi a hasičmi policajti vstúpili do domu. “Previerkou na mieste činu bolo zistené, že v dome sú dve osoby usmrtené pravdepodobne strelnými poraneniami,” povedal Gašpar. Policajný prezident doplnil, že každá osoba bola usmrtená pravdepodobne jednou strelnou ranou, definitívne to však môže potvrdiť len súdna pitva.
Polícia ďalej podľa Gašpara zistila, že posledný kontakt s Martinou bol vo štvrtok 22. februára. “Čas smrti sa predpokladá od štvrtka do nedele (25.2.),” uviedol Gašpar. Polícia už vypočula viaceré osoby práve pre posledný kontaktný čas. Presnú odpoveď na otázku, kedy k úkladnej vražde došlo, však môže dať až znalecké skúmanie. Strážcovia zákona zatiaľ nenašli na mieste činu zbraň.
Čo sa týka motívu spáchania trestného činu, polícia predpokladá, že smrť novinára súvisí s jeho investigatívnou činnosťou, ale pracuje aj s ďalšími vyšetrovacími verziami. “Všetci, ktorí prišli do kontaktu so zavraždenými, budú preverovaní,” dodal Gašpar a uviedol, že Slovensko ešte nečelilo takému bezprecedentnému útoku na novinára a takéto konanie odcudzuje.
Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR) tomu venuje mimoriadnu pozornosť, o čom TASR informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Ako dodala, generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyslal na miesto obhliadky miesta činu krajského prokurátora. O krvavom incidente sa GP SR dozvedela až z médií. K prípadu sa vyjadrí, keď budú známe bližšie skutočnosti.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vyjadrila rodinám obetí úprimnú sústrasť. “Nemôžeme byť krajinou, kde vraždia novinárov. Každú vraždu považujem za obrovskú tragédiu, ľudskú aj spoločenskú,” uviedla. Ministerka nevie nájsť slová, ktorými sa dá dostatočne odsúdiť tento čin. “Už len to, že vôbec mohlo vzniknúť podozrenie, že vražda novinára súvisí s jeho prácou, je zlé,” uviedla. Za potrebné považuje venovať vyšetrovaniu mimoriadnu pozornosť. “Ak by závery vyšetrovania naozaj potvrdili spojitosť smrti mladého novinára s jeho investigatívnou činnosťou, bol by to bezprecedentný útok proti slobode slova a prejavu, ktorý musí odsúdiť celá spoločnosť,” doplnila.
Podľa zverejnených informácií bude niektorým novinárom pravdepodobne poskytnutá ochrana.
Na snímke reportér Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová
Markíza tiež informovala, že mladý pár na jar tohto roku plánoval svadbu a dom, v ktorom sa odohrala dvojnásobná vražda, si iba nedávno kúpili.
Novinár Ján Kuciak sa venoval vnútropolitickému dianiu a ekonomickým kauzám. Mnoho článkov nepísal sám, väčšinou spolupracoval vo dvojici s ďalším redaktorom, spravidla Martinom Turčekom. Preto nie je jasné, či dôvodom jeho vraždy bola skutočne jeho novinárska činnosť.
V nedávnej minulosti pracoval napríklad na témach ako Bašternák, nominant SaS Roman Vrťo, na korupčných kauzách súvisiacich s vládnym Smerom i opozičnou SaS. V minulosti pracoval aj pre Hospodárske Noviny.
V konflikte bol aj s podnikateľom Kočnerom, na ktorého podal aj trestné oznámenie. Ten mu mal totiž v telefonickom rozhovore povedať, že sa začne zaujímať o jeho rodičov a rodinu. A že ak zistí „akúkoľvek špinu”, tak ju zverejní. „Začnem sa špeciálne venovať Vám, Vašej osobe, Vašej matke, Vášmu otcovi a Vašim súrodencom,” mal mu povedať Kočner.
V reakcii na medializované informácie podnikateľ Kočner poskytol pre portál Omédiách.sk nasledujúce stanovisko: “Kuciakovi som povedal, že sa takisto budem venovať niektorým novinárom a budem chcieť vedieť, či sú tak bohorovní a čistí, že si môžu dovoliť o nás ostatných písať. Pánovi Kuciakovi som povedal, že mu venujem špeciálne miesto na webovej stránke, že sa budem venovať jemu, či je teda taký čistý a či aj jeho rodina taká čistá, a čo je na tom? To nie je vyhrážanie. Povedal som, že ak nájdem niečo, čo bude súvisieť s páchaním trestnej činnosti, tak to zverejním, to je jedno či na neho alebo na jeho rodinu. Ale to nenapísal. To nie je vyhrážanie.”

Medzi posledné novinárove články patril aj článok o spoločnosti Anatext, ktorá podľa Kuciaka sídli v budove oligarchu Jozefa Brhela. Podľa Transparency International vyvoláva jej nová akcionárska štruktúra pochybnosti, či ide o skutočných vlastníkov alebo nastrčené osoby. Spoločnosť Anext je jedným z najväčších dodávateľov problematického štátneho IT. Za posledné dva roky mala tržby vo výške 75 miliónov eur. Novinár sa snažil prepojiť túto spoločnosť so smerackými podnikateľmi Brheľom a Počiatkom, ktorý bol v jednej z Ficových vlád aj ministrom.
Ak by šlo naozaj o vraždu s úmyslom umlčať nepohodlného novinára, polícia by sa asi mala skôr pýtať o čom sa chystal písať, lebo veci, ktoré už boli publikované nie sú tak zaujímavé a nezvykne sa pre ne vraždiť. Vzhľadom na slovenské pomery je vražda kvôli výkonu povolania ťažko predstaviteľná. Skôr by sa dalo čakať, že novinára niekto “neznámi” na výstrahu zbije.
Politici hovoria o útoku na demokraciu, nikto však nespomína, že dnes ráno vtrhla polícia do domu Tibora Rostasa vydavateľa časopisu Zem a vek, a robí u neho domovú prehliadku. Pritom toto zastrašovanie nepohodlných je faktickým a rukolapným útokom na demokraciu. Viac si môžete prečítať TU.
Zavraždený novinár mohol zomrieť aj z viacerých iných dôvodov. Mohlo ísť o nejaké rodinné alebo milostné spory a podobne.
Vzhľadom na  jednotné reakcie opozičných politikov, ktoré sa za vraždu snažia učiniť zodpovednou vládu pre jej útoky na mainstreamovych novinárov, nemožno vylúčiť ani teóriu tzv. sakrálnej obete, ktorá ma verejnosť presvedčiť, že novinári nie sú len lipšicové stáda, ale naozaj vykonávajú kontrolnú činnosť voči politikom, pri ktorej im ide o život. Typickou sakrálnou obeťou bola napríklad vražda novinárky Politkovskej, či opozičného politika Borisa Nemcova v Moskve, ktoré mali vyvolať odpor verejnosti voči vládnej moci.

Záborská si myslí, že minister vnútra by mal odstúpiť
„Slovensko sa dnes zaradilo medzi krajiny, v ktorých investigatívnym novinárom hrozí smrť. Politickú zodpovednosť za tento stav má v prvom rade minister vnútra, pretože on je zodpovedný za bezpečnostnú situáciu v krajine,“ uviedla dnes slovenská europoslankyňa Anna Záborská.
Reagovala tým na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky počas tohto víkendu. Europoslankyňa zároveň pripomenula, že úkladnou vraždou maltskej novinárky Daphne Caruana Galizia, ktorá rovnako písala o politických kauzách, sa zaoberali aj poslanci Európskeho parlamentu.
„Sme členským štátom Európskej únie a môžem ubezpečiť predsedu vlády, ministra vnútra, policajného prezidenta, aj generálneho prokurátora, že priebeh vyšetrovania bude pod drobnohľadom. V prípade najmenšej pochybnosti budem prvá, ktorá požiada predsedu Európskeho parlamentu o vyslanie skupiny poslancov na preskúmanie ich postupu,“ vyhlásila Anna Záborská.

Ringier Axel Springer vyjadruje úprimnú sústrasť rodine zavraždeného Jána Kuciaka
Spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia, Ringier Axel Springer Media, Ringier a Axel Springer SE sú šokované a zhrozené správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Rodine a blízkym vyjadrujú v mene všetkých kolegov úprimnú sústrasť.
“Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Ján Kuciak pracoval pre Ringier Axel Springer Slovakia tri roky. Smútime s jeho rodinou, priateľmi a kolegami,” uvádza sa vo vyhlásení spoločností.
Sľubujú, že budú robiť všetko, “čo je v našich silách, aby sme podporili orgány činné v trestnom konaní pri identifikácii páchateľov”. “V prípade, že tento zločin bol pokusom odradiť nezávislého vydavateľa, akým je Ringier Axel Springer, od odhalenia porušení zákona, použijeme to ako príležitosť na ešte väčšie posilnenie našej novinárskej zodpovednosti,” vyhlasujú spoločnosti.