Uganda 04. februára 2017 (HSP/BB/Foto:TASR/AP-Karel Prinsloo)

Počas nedávneho útoku, približne 90 moslimov vtrhlo do kresťanského kostola vo východnej Ugande, zbili a zviazali prítomných mužov, a následne znásilnili 15 kresťanských žien

Ilustračné fotoIlustračné foto

Podľa člena kongregácie, ktorý z kostola ušiel, jeden z útočníkov kričal, „Preč s pastorom, ktorý konvertuje našich moslimov na kresťanstvo.“ Po útoku tiež našli členovia cirkvi letáky, obviňujúce pastora z obracania moslimov a vyhrážajúce sa ďalšími útokmi.

Táto udalosť sa stala večer 5. januára, ale až teraz sa dostala do pozornosti medzinárodných médií. Dva týždne po útoku je pastor z tohto kostola stále nezvestný, rovnako ako 8 ďalších kresťanov z jeho kongregácie, ktorých uniesli spolu s ním.

„Nevieme, čo sa s našim pastorom Mosesom Mutasom stalo. Možno ho zabili, alebo ho držia v zajatí,“ povedal reverend Musa Mukenye, ktorý má na starosti niekoľko kostolov v oblasti.

Keď dav zaútočil, v kostole sa nachádzalo okolo 50 mužov a 30 žien, ktorí sa modlili. Dvaja útočníci zamkli dvere kostola ešte pred tým, ako zbili mužov a znásilnili ženy, ktoré boli neskôr ošetrené na klinike v meste Katira.

Asi polovici kongregácii sa podarilo z kostola utiecť, ešte pred tým, ako sa zamkli dvere, ale moslimskí útočníci, ktorí strážili dvere budovy zbili mužov a znásilňovali ženy aj pri pokuse o útek, podľa staršieho cirkevného hodnostára.

„Ženské oblečenie bolo vo vnútri v kostole, aj vonku pred ním,“ povedal. Polícia prišla až dve hodiny po začiatku útoku, ako uvádzajú správy.

Nebolo to po prvýkrát, keď bol kostol napadnutý zo strany miestnych moslimov. Ešte skôr, skupina moslimov hádzala kamene na strechu kostola, aby prerušili modlitby 500-člennej kongregácie.

Pastor Mukenye urgoval komunitu kresťanov, aby neodpovedali násilím, ale nechali spravodlivosť na políciu. „Tento čin je zlo a polícia by nemala ochabovať, kým nie sú útočníci zatknutí a obvinení,“ povedal.

Aj keď je Uganda približne na 85% kresťanská a iba na 11% moslimská, pár východných oblastí v krajine má väčšinové moslimské zastúpenie, ako táto oblasť, kde zaútočili na kostol. Posledné útoky nasledujú po viacerých incidentoch prenasledovania voči kresťanom vo východnej Ugande.

Viktória Dandárová