Paríž 15. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Benoit P.)

Hlavný podozrivý z útoku v bruselskom židovskom múzeu z roku 2014 Mehdi Nemmouche teraz čelí aj obvineniam z únosu štyroch francúzskych novinárov zadržiavaných extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS) v Sýrii. Informoval o tom v stredu zdroj z francúzskej justície.
Na snímke je kresba zo súdnej siene zobrazujúca francúzskeho občana Mehdiho Nemmoucha (vpravo)

Nemmoucha zadržiavajú vo väzbe v Belgicku od júla 2014 pre podozrenie zo zastrelenia izraelskej dvojice, Belgičana a Francúzky 25. mája toho istého roka v židovskom múzeu v Bruseli. Zatkli ho na juhu Francúzska týždeň po útoku a vydali do Belgicka.
V stredu ho rýchlo znova prepravili cez hranicu do Francúzska, kde ho vypočúval francúzsky sudca vyšetrujúci únos spomínaných novinárov, ktorých IS zadržiaval od júna 2013 do apríla 2014, potom ich prepustil na tureckej hranici.
Francúzsky sudca začal proti Nemmouchovi oficiálne vyšetrovanie pre obvinenia z únosu v mene teroristickej organizácie a z nezákonného väznenia, ako aj z členstva v teroristickej organizácii, dodal zdroj tlačovej agentúre DPA.
Nicolas Henin z magazínu Le Point, jeden v unesených novinárov, v septembri 2014 napísal, že spoznal Nemmoucha ako jedného zo svojich bývalých väzniteľov.
Henin obvinil Nemmoucha, že bol jedným z viacerých francúzsky hovoriacich naverbovaných nováčikov Islamského štátu, ktorí pravidelne mučili skupinu sýrskych väzňov, zadržiavaných spolu so západnými novinármi v Aleppe. Nemmouche mučil aj Henina a ďalších západných žurnalistov, vyhlásil novinár.
USA neskôr v roku 2014 podnikli nálety proti Islamskému štátu, ktorý začal brutálne vraždiť novinárov a ďalších západných rukojemníkov a zverejňoval aj videá z týchto vrážd.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.