Bratislava 26. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR)
 
Spravodajstvo RTVS sa skontaktovalo s pani Martinou – ženou, ktorá obvinila gréckokatolíckeho eparchiálneho biskupa vladyku Milana Chautura, že ju v detstve sexuálne obťažoval. Za svojím obvinením si stojí, aj keď ako povedala, nechcela, aby sa prípad dostal do médií skôr, ako sa uzavrie na polícii a prokuratúre.

Na snímke košický eparcha, vladyka Milan Chautur

Žena pre RTVS povedala, že súčasný biskup Chautur ju obťažoval v priebehu niekoľkých rokov a všetko vraj začalo, keď mala šesť rokov. Povedala, že celá záležitosť je pre ňu veľmi traumatizujúca. V súčasnosti nežije na Slovensku.
“Nechcela som, aby sa táto vec medializovala, ešte pred tým, ako by sa to riadne vyšetrilo pred policajnými a cirkevnými orgánmi. Neočakávala som to,” uviedla v rozhovore pre RTVS pani Martina.
V prípade sexuálneho zneužívania zo strany kňaza podala žena v auguste tohto roka trestné oznámenie. Polícia však zakrátko prípad preverila a obvinenie ženy odmietla. Vo výpovedi mala pani Martina dokonca uviesť, že do biskupa bola zamilovaná a dúfala, že celibát zanechá a bude s ňou žiť. Prípad v súčasnosti rieši prokuratúra v Humennom, po nej sa na naň má údajne pozrieť aj krajská prokuratúra v Prešove.
Prípad sa dostal už aj pred orgány Svätej stolice. Z Vatikánu však zatiaľ neinformovali, v akom štádiu sa nachádza ich vyšetrovanie.
 

 
Trauma z pohladenia? 
Pripomenieme len, že na pretras sa dostal tento prípad po tom, čo teológ a bývalý kňaz, ktorý je pre svoje zlyhanie zatrpknutý na celú Cirkev, v rozhovore v liberálnom Denníku N tvrdil, že pozná biskupa, ktorý sexuálne zneužíval. Meno biskupa neuviedol, no obvinením si bol istý, a dokonca aj slová samotne “obete” interpretoval po svojom tvrdiac, že biskup sa na nej ukájal. Obeť pritom tvrdila, že traumu má z toho, že si ju Chautur posadil na kolená, objal a pobozkal.
Na obvinenia reagoval biskup Chautur ešte predtým, než sa do éterov dostalo jeho meno na pretras. Vo svojom vyhlásení uviedol:
“Nakoľko biskup je ľuďmi často “chápaný” ako cirkev, okolo ktorej sa dnes vedú veľké dišputy, chcem reagovať na mnohé mediálne zásahy do cirkvi cez rozličné kauzy. Pretože aj mne sa ohlásila televízia s tým, že chcú natočiť pri príležitosti mojich jubileí dokument Návraty a stretnutia a to s veriacimi medzi ktorými som kedysi pôsobil. Namiesto veriacich však prišiel len jeden kameraman s jednou pani, ktorá si založila rodinu v Anglicku a v závere neformálneho rozhovoru mi zrazu povedala – a vy ste ma obťažovali. To nemyslíš vážne – odpovedal som prekvapene, lebo sme sa bavili na celkom bežné témy o ich rodine. Potom mi ukazovala obrázok z časopisu Slovo, kde na kolenách mi sedí dievčatko nášho kňaza s tým, že mi zdôrazňovala – takto som kedysi sedávala aj ja. Potom mi hovorila o tom, ako som ju hladkal, pritúlil, či pobozkal,” ozrejmil na sociálnej sieti Chautur.
“Bolo mi jej ľúto, lebo dieťa pobozkať, pritúliť, či objať je čosi normálne a ľudia to bežne robia stále, samozrejme, pokiaľ nemajú postranné úmysly. To som potom však musel vysvetľovať až vyšetrovateľovi PZ, nakoľko spomínaná pani aj po spokojnej rozlúčke na Eparchiálnom úrade postúpila vec polícii. Je zrejmé, že k tejto jej iniciatíve sa “ktosi” veľmi ochotne mediálne pridal aj napriek negatívnym zisteniam polície. Preto mi zostáva len veriť, že ľudia nezájdu až tak ďaleko, že prijmú každú zlú správu aj bez riadneho vyšetrenia objektívnych skutočností, pre ktoré sú v právnom štáte vytvorené orgány činné v trestnom konaní. A z druhej strany veľmi dobre viem, že vysvetľovať to tým ľuďom, ktorí majú svoje predsudky voči všetkým biskupom a kňazom je zbytočné no tí, ktorí ma poznajú vytvoria si vlastnú mienku. Pre mňa zostáva naďalej len poslanie a to v akejkoľvek pozícií: “Hlásaj slovo, naliehaj vhod i nevhod…”/2Tim 4,2/, aj keď z toho môžu vzniknúť rozličné problémy pre samotného hlásateľa evanjelia.” (viac v článku). 
 
Vladyka Milan okrem iného priznal, že za danú situáciu sa mu ospravedlnil a kameraman, ktorý so ženou zavítal na biskupský úrad. Údajne zaskakoval za svojho otca a celá táto situácia mu bola veľmi nepríjemná.
 

 
 
Príspevok Údajná obeť zneužívania, ktorá obvinila biskupa Chautura, stále trvá na svojom: “Som traumatizovaná a medializáciu som nechcela.” Prečo potom s televíziou zinscenovala blahoželanie, v ktorom mala biskupa verejne potupiť? zobrazený najskôr Hlavné správy.