Kremnica 17. októbra 2018 (HSP/Foto:Slavica)
 
V nedeľu sa uskutočnil druhý ročník Veles túry. Členovia a sympatizanti nitrianskeho občianskeho združenia Slavica, ako aj pred rokom, vystúpili na vrch Velestúr ku skale, na ktorej je vytesaný nápis s runovým nápisom, ktorý má dobrých pár tisíc rokov. Účastníci pochodu ho venovali vďake a pamiatke našich predkov

Členovia a sympatizanti združenia Slavica

Na tejto akcii sa zúčastnilo vyše 30 ľudí, pre ktorých Velestur má veľký kultúrno-duchovný a morálny význam. Práve preto organizátori a účastníci tejto akcii sa v nej rozhodli pokračovať aj po minuloročnom výstupe. Počasie „horolezcom“ tento rok určite prialo. V hojnom počte sa zišli na Skalke, kde akcia začala.

Prvou zástavkou bol vrch Velestúr s runovými nápismi na skale. Ďalej všetci pokračovali na vrch Smrečník, západne od Velestúra (lesom po bočnom hrebeni z Velestúra). Na záver prešli do Kremnice, zastavili sa pred Pamätnou tabuľou Pavla Križku, ktorý velestúrsky nápis objavil. Pripomeňme, že tajomné nápisy v runovom písme, ktoré sú podstatne staršie, než hlaholika zdokonalená Cyrilom a Metodom, objavil a zdokumentoval už v šesťdesiatych rokoch 19. storočia kremnický bádateľ Pavol Križko. Najznámejší z textov odhalil priamo na skale na Velestúre a v roku 1862 ho publikoval v časopise Sokol.
Vedci a všetci ľudia, ktorých zaujíma naša história, tradície a kultúra, stále sa nevedia zhodnúť, odkiaľ pochádzajú tieto a podobné nápisy na skale. Nevie sa presne, kto a kedy ich tam vytesal. Jeden z podobných tajomných nápisov je aj na skale vrchu Velestúr v Kremnických vrchoch.

Pre záujemcov. Na Velestúr sa dá dostať z viacerých smerov po rôznych turistických trasách. Červenou zo sedla Tri kríže alebo z opačnej strany zo Zlatej studne. Po žltej od chaty Hostinec. Velestúr sa nachádza neďaleko sedla Tri kríže, ktoré je významnou križovatkou turistických trás v Kremnikých vrchoch, takže sa k nemu dá dostať z mnohých východiskových miest.
Mimochodom, Velestúr (1 254,4 m n. m.) je piatym najvyšším vrchom Kremnických vrchov. Na jeho vrchole sa nachádza zoskupenie andezitových skál, o ktorom niektorí tvrdia, že je to mohyla, iní, že to bolo staré obetné miesto. Najzaujímavejšou vecou na Velestúre sú práve tie  staroslovanské nápisy, ktoré tam možno vidieť.
Existuje niekoľko teórií, ako vznikli. Podľa jednej, nápisy sú staré asi 1 700 rokov, podľa druhej, majú vyše 2 tisíc rokov. V každom prípade, ak aspoň jedna z nich je správna, znamená to, že Cyril a Metod nepriniesli Slovanom prvé písmo, oni už ho dávno pred tým mali. A takisto naznačuje, že Slovania žili na území strednej Európy oveľa skôr, ako to tvrdia oficiálne historické pramene.

V okolí Velestúru na neďalekých vrchoch boli nájdené ešte ďalšie skaly s nápismi, ktoré potvrdzujú, že tieto texty sú pravé, keďže je ich niekoľko. Ak je to naozaj tak, história Kremnice a Slovanského národa by sa posunula o pár tisícročí dozadu. Mnohé historické zdroje svedčia o tom, že Slovania prišli do Strednej Európy pred 8 tisíc rokmi.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Uctili svojich slovanských predkov: Členovia a sympatizanti združenia Slavica vystúpili na vrch Velestúr ku skale s runovým nápisom, ktorý má asi dve tisíc rokov zobrazený najskôr Hlavné správy.