Učitelia v meste pod Zoborom diskutovali o duálnom vzdelávaní

Nitra 25. apríla 2018 (HSP/Foto: HSP/ Ľudmila Synaková)
 
Riaditeľom a výchovným poradcom základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Nitry bolo určené stretnutie, ktoré sa v uplynulých dňoch uskutočnilo z iniciatívy mestskej poslankyne Marty Rácovej v kongresovej sále Mestského úradu v Nitre.

Na snímke v kongresovej sále sa diskutovalo na tému duálneho vzdelávania a jeho podpory na základných školách

Témou tohto stretnutia bolo nasmerovanie deviatakov pri výbere strednej školy s možnosťou vybrať si štúdium na škole s duálnym vzdelávaním. Na stretnutí boli prítomní mestskí poslanci Miloslav Hatala, Miroslav Tvrdoň a Ján Greššo, vedúca odboru školstva, mládeže a športu Mária Orságová a riaditelia vybraných stredných odborných škôl z Nitry, ktoré majú bohaté skúsenosti s duálnym vzdelávaním.
V Nitre sú do duálneho vzdelávania úspešne zapojené Súkromná stredná odborná škola polytechnická v Nitre-Krškanoch, Stredná odborná škola stavebná na Nábreží mládeže v Nitre a ďalšie. „V poslednom období prejavujú žiaci a ich rodičia najväčší záujem o gymnáziá a stredné odborné školy, potom nasledujú obchodné akadémie, stredné zdravotnícke školy a stredné priemyselné školy. Žiaci a ich rodičia, ktorí pri výbere školy zohrávajú jednu z hlavných úloh, majú málo informácií a nevedia, že si okrem klasickej strednej školy môžu ich deti vybrať aj takú, ktorá je zapojená do duálneho vzdelávania. Požiadavky rodičov sú zvyčajne vyššie než schopnosti ich detí,“ povedala poslankyňa Marta Rácová.
V systéme duálneho vzdelávania si žiaci môžu vyberať zo širokého spektra technických, netechnických, moderných aj tradičných odborov. Výhodou duálneho vzdelávania je, že po skončení školy má žiak perspektívu zamestnať sa priamo u zamestnávateľa, kde absolvoval duálne vzdelávanie.
V duálnom vzdelávaní si žiak vyberá okrem školy aj zamestnávateľa, u ktorého bude vykonávať prax v odbore, o ktorý má záujem. Po úspešnom absolvovaní prijímacieho konania na strednej škole uzavrie učebnú zmluvu so zamestnávateľom, na základe ktorej sa bude počas štúdia vzdelávať priamo u zamestnávateľa. „
Slovenský pracovný trh všeobecne trpí nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Tento problém môže tento problém riešiť duálne vzdelávanie. Pedagógovia vidia, že na školách je dosť šikovných chlapcov, ktorí naozaj majú záujem o túto prácu, len potrebujú dostať príležitosť, a tú vidíme práve v duálnom vzdelávaní, o ktorom však, žiaľ, rodičia málo vedia. Potrebujeme im dať viac informácií, aby vedeli, ktoré firmy ponúkajú tieto učebné miesta a mohli nasmerovať žiakov so záujmom o toto povolanie,“ zdôraznila mestská poslankyňa Marta Rácová.
Ľudmila Synaková
Príspevok Učitelia v meste pod Zoborom diskutovali o duálnom vzdelávaní zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)