Účastníci národného boja za oslobodenie budú mať vyššie príspevky

Bratislava 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Prezident odobril návrh, ktorý spoločne navrhovali poslanci z SNS a Smeru
Účastníci národného boja za oslobodenie a vdovy a vdovci po týchto osobách dostanú vyššie príspevky. Prezident SR Andrej Kiska totiž podpísal novelu zákona o poskytovaní príspevku účastníkom národného boja za oslobodenie a vdovám a vdovcom po týchto osobách z dielne poslancov SNS Antona Hrnka, Jaroslava Pašku a Tibora Bernaťáka a poslanca Smeru-SD Dušana Čaploviča.
Na snímke Jaroslav Paška (SNS)

Príspevok priamym účastníkom boja za oslobodenie sa zvýši naraz na 70 eur mesačne, a to dňom nadobudnutia účinnosti zákona. “Úprava sa týka 950 osôb podľa vyjadrenia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov,” vysvetlil Hrnko. Vdovy a vdovci po účastníkoch národného odboja za oslobodenie by mali od 1. januára 2019 dostávať 35 eur mesačne.
Právnu normu poslanci predložili s cieľom zlepšiť finančnú situáciu účastníkov národného boja za oslobodenie a vdov a vdovcov po týchto osobách. “Vzhľadom na zásluhy, ako aj vzhľadom na závažné zdravotné a sociálne problémy, ktoré vyplývajú z ich vyššieho veku, je žiaduce zvýšiť ich dávky sociálneho zabezpečenia z dôvodu, že tieto dávky boli priznané už pred dlhším obdobím a nedosahujú dostatočnú úroveň,” vysvetlili predkladatelia.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.