Nairobi 27. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sayyid Abdul Azim)

Volebná komisia v Keni v piatok oznámila, že na štvrtkových, opakovaných prezidentských voľbách, ktoré bojkotovala hlavná opozičná skupina, sa zúčastnilo približne 6,5 milióna ľudí, teda jedna tretina registrovaných voličov.
Ozbrojený policajt hliadkuje pred volebnou miestnosťou, kde čakajú v rade na hlasovanie kenskí voliči počas opakovaných prezidentských volieb v Nairobi

Účasť vo voľbách bola oveľa nižšia než 80 percent registrovaných voličov v predchádzajúcich voľbách 8. augusta, ktorých výsledky však neskôr najvyšší súd vyhlásil za neplatné.
Predseda kenskej volebnej komisie vo štvrtok večer oznámil, že počet zúčastnených voličov vyplýva z výsledkov 267 z celkovo 290 volebných kenských obvodov.
Úrady odložili hlasovanie v niekoľkých volebných obvodoch až na sobotu 28. októbra, pretože podporovatelia opozície zabránili otvoreniu volebných miestností a dostali sa do potýčok s políciou. Štyria ľudia pri nich zahynuli.
Za víťaza augustového hlasovania bol vyhlásený úradujúci prezident Uhuru Kenyatta; opozičný líder Raila Odinga tvrdí, že priebeh volieb v krajine nie je vierohodný.
Kenyatta sa teda opäť uchádzal o nové funkčné obdobie, zatiaľ čo jeho hlavný vyzývateľ z augustových volieb, vodca opozície Odinga, svoju kandidatúru stiahol a aj voličov vyzval na bojkot.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.