Bratislava 27. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)

Slovenskí športovci budú mať zastúpenie v 10 športových odvetviach
Účasť slovenských športovcov na zimných olympijských hrách (ZOH) a zimných paralympijských hrách (ZPH) v juhokórejskom Pchjongčchangu, ktoré sa uskutočnia v budúcom roku, by mala Slovensko vyjsť na 2.049.600 eur. Vyplýva to z dokumentu o zabezpečení prípravy a účasti reprezentantov SR na olympijských hrách, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Ilustračné foto

Z rozpočtu ministerstva školstva pôjde na tento účel suma 1.509.600 eur. Zvyšok doplatí z vlastných zdrojov Slovenský olympijský výbor, respektíve Slovenský paralympijský výbor. V poradí XXIII. zimné olympijské hry sa uskutočnia v dňoch 9.–25. februára 2018, XII. zimné paralympijské hry budú v dňoch 9.–18. marca 2018.
Olympijský výbor predpokladá, že slovenskí športovci budú mať zastúpenie v 10 športových odvetviach, pričom výprava by mala mať cca 60 športovcov a približne rovnaký počet členov ich sprievodu, ako tréneri, technici, lekári, maséri a vedenie výpravy. Pri paraolympikoch sa predpokladá, že oficiálnu výpravu bude tvoriť približne 45–50 členov, budú v nej športovci, navádzači, členovia realizačných tímov a tiež vedenie výpravy.
Za výsledky na ZOH a ZPH 2018 budú športovci ocenení, a to za umiestnenie do ôsmeho miesta, v prípade kolektívnych športov do šiesteho miesta. Pri individuálnych športoch ak získajú prvé miesto dostanú odmenu 22.500 eur. V prípade umiestnenia na ôsmom mieste je odmena 2000 eur. Pri kolektívnych športoch získava každý člen za prvé miesto 7500 eur. Odmenené je aj umiestnenie na šiestom mieste, a to sumou 2000 eur pre každého člena tímu.
Súťaže ZOH 2018 budú prebiehať v dvoch hlavných strediskách, tzv. horskom a pobrežnom, v ktorých je spolu 13 športovísk. Slávnostné otvorenie aj ukončenie ZOH 2018 sa uskutoční na otvorenom Olympijskom štadióne priamo v Pchjongčchangu s kapacitou 35.000 divákov. Na rovnakých ihriskách budú prebiehať aj ZPH.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.