Praha 5. októbra 2017 (HSP/ct24/Foto: TASR/AP- Petr David Josek)

V stredu Česká televízia odvysielala predvolebnú debatu predstaviteľov politických strán, ktoré v prieskumoch mávajú u potenciálnych voličov najviac sympatií. Okrem iných tém sa zmienili aj o potrebe reformy Európskej únie a vyjadrili svoj postoj aj k tomu, či by súhlasili s vypísaním referenda o členstve krajiny v EÚ 
Ilustračné foto

Ústavný právnik Jan Kysela vraví, že hlasovanie o členstve Českej republiky v EÚ by malo byť vypísané formou ústavného zákona, tak ako keď sa pred rokmi hlasovalo o jej vstupe do EÚ.
Vypísanie takéhoto referenda má vo svojom programe strana Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomiho Okamuru. Líder pražskej kandidátky SPD Jiří Kobza vyhlásil: “Dávame EÚ pol roka na rokovanie o reformách. Keď to nikam nepovedie, spravíme referendum o aktivizácii článku 50.” Pritom však zdôraznil, že “im ide len o zvolanie referenda a občanom nebudú hovoriť, ako majú hlasovať, pretože majú svoj názor”. Dodal ešte, že formou referenda by sa malo hlasovať aj o ďalšej otázke, ktorou je prijatie eura pre krajinu.
Líder juhočeskej kandidátky za KSČM Vojtěch Filip je taktiež za referendum, ale ich návrh zákona o tom ešte nepredložili. Líder zlínskej kandidátky KDU-ČSL Ondřej Benešík zastáva názor, že “ak si ľudia vo voľbách zvolia takých politikov, ktorí referendum presadia, tak ho vláda vypíše”.
Benešík však pridal ešte jeden pohľad: “Členstvo v Únii dnes nemá alternatívu, a kto hovorí, že má a že nám bude lepšie, ten sa mýli.” To, že v súčasnosti neexistuje iná alternatíva, si myslia aj zástupcovia strán TOP 09 a ODS, pričom v debate hovorili aj o reforme EÚ.

No proti vypísaniu referenda je líder plzenskej kandidátky TOP 09 Marek Ženíšek, podľa ktorého by v prípadnom hlasovaní jeho strana odporúčala voličom zotrvať v EÚ: “Mali by sme byť tam, kde sa rozhoduje o dôležitých veciach. Nie kričať z periférie, že sa nám niečo nepáči.”
Proti vypísaniu referenda je aj kandidát hnutia ANO v Plzenskom kraji Pavel Šrámek, ktorý v negatívnom postoji k EÚ nachádza skôr to, že Česká republika “vyrokovala zlé podmienky pri vstupovaní do EÚ, napríklad Poľsko si ich vyrokovalo lepšie, a tak dodnes sú zbierané plody zlého vyrokovania”.
Pred vystúpením z Únie varoval aj volebný líder ČSSD a terajší minister zahraničia Lubomír Zaorálek, podľa ktorého by po vystúpení z EÚ poklesla životná úroveň o 40% a ako negatívny príklad odchodu z EÚ predstavil brexit. Proti vypísaniu referenda sa silno postavil aj líder olomouckej kandidátky STAN-u Radim Sršeň: “Na brexite sme videli kampaň plnú falošných argumentov, ktoré mali fatálne dôsledky. Majme referendum, ale až budú ľudia vedieť, čo Únia je.”
Čo sa týka postoja samotných občanov k Európskej únii, podľa prieskumu spoločnosti Median pre Českú televíziu by za vystúpenie z EÚ bolo 39%. Za túto variantu by však určite bola zhruba pätina. Ďalších 11% respondentov by sa hlasovania nezúčastnilo vôbec. Tých, ktorí by k referendu prišli a hlasovali by pre zotrvanie v EÚ, je v súčasnosti 54%.
To, že by za vystúpenie z EÚ bolo až takmer 40%, považuje kandidát ODS v Stredočeskom kraji Martin Kupka za nepriaznivé a dodáva, prečo je to podľa neho tak: “Je to kritika zbytočnej byrokracie a neakcieschopnosti Únie. Ja by som ale za referendum nehlasoval. Pracoval by som na tom, aby sa EÚ zmenila, pretože žiadna iná alternatíva nie je.” Požadoval by skôr pridelenie väčších kompetencií národným štátom na úkor “bruselskej administratívy, ktorá je často nefunkčná”.