Berlín 31. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASRA/AP/DPA-Paul Zinken)
 
Zoznam asi 25.000 politických oponentov, ktorých by v prípade krízovej situácie bolo potrebné zlikvidovať, našla pri jednej z vlaňajších protiteroristických razií v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko nemecká polícia.

Ilustračné foto

Vyplýva to z odpovede spolkového rezortu spravodlivosti v Berlíne na parlamentnú otázku opozičnej strany Ľavica, o ktorej informovali v utorok nemecké printové médiá, ako aj tlačová agentúra DPA.
Zostáva však nejasné, za aké veľké bolo reálne považované nebezpečenstvo, ktoré hrozilo osobám zo zoznamu.
Kým v prípade zoznamu 32 osôb a lokalít, ktoré našli pri vyšetrovaní pravicového extrémistu z radov príslušníkov Bundeswehru Franca A. Spolkový kriminálny úrad tri z týchto osôb informoval, v prípade 25.000 ľudí, ktorých mená sa našli na zozname prepperskej ultrapravicovej formácie Nordkreuz (Severný kríž), nedošlo po analýze nebezpečenstva k informovaniu žiadnej z týchto osôb.
Podpredsedníčka strany Ľavica Martina Rennerová v tejto súvislosti obvinila spolkovú vládu, že nebezpečenstvo pravicového terorizmu ignoruje. “Inak sa to nedá vysvetliť, že Spolkový kriminálny úrad (BKA) neinformoval aspoň zopár z rádovo desiatok tisícok zainteresovaných a mlčí,” citovala DPA jej slová.
Zväzová organizácia nemeckých novinárov DJV vyzvala BKA, aby novinárov, ktorí by prípadne figurovali na zozname, o tom informoval.
 
Príspevok U extrémistov v Nemecku sa našiel zoznam 25.000 politických oponentov zobrazený najskôr Hlavné správy.