Bratislava 21. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Todd Pitman)

35 prípadov nákazy novým koronavírusom zistili u amerických vojakov, ktorí sú rozmiestnení v Európe. Informoval o tom veliteľ Európskeho veliteľstva Ozbrojených síl USA (USEUCOM) generál Tod Wolters

Ilustračné foto

Počas piatkového brífingu generál Wolters uviedol, že momentálne sa v Európe nachádza okolo 72-tisíc amerických vojakov, z nich 35 nakazených novým koronavírusom. Generál však neoznámil, v akej konkrétnej krajine k tomu došlo.

Kvôli incidentu mieri do karantény 2 600 amerických vojakov. V Pentagone podotkli, že to neznamená, že všetci majú koronavírus a ide len o preventívne opatrenie. Avšak, detaily toho, ako sa taký počet vojakov plánuje izolovať, neposkytli.

„Pripravujeme sa na najhoršie scenáre možného šírenia nákazy. Počas niekoľkých mesiacov sme podnikali preventívne opatrenia, „uviedol Wolters.

45%

Predtým kvôli pandémii Severoatlantická aliancia musela obmedziť najväčšie vojenské cvičenia v Európe za posledných 25 rokov, a to Defender Europe-2020. Spojené štáty zo svojej strany pozastavili presun jednotiek a začali ich vracať späť. Niekoľko sprievodných cvičení úplne zrušili.

Podľa Wolters cvičenie Defender Europe-20 vykonali na 45% a namiesto plánovaných 17-tisíc amerických vojakov sa do Európy dostalo iba 5-6 tisíc.

Pandémie Covid-19

Na konci decembra čínske úrady informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o výskyte neznámeho vírusu, ktorý spôsobuje zápal pľúc. Epicentrom nákazy sa stalo mesto Wu-chan v provincii Chu-pej. Neskôr sa objavili správy o šírení vírusu mimo mesto do ďalších miest v Číne a následne aj mimo čínske územie.

Odborníci zistili, že pôvodcom ochorenia sa stal nový typ koronavírusu.

11. marca WHO vyhlásila pandémiu koronavírusovej infekcie Covid-19. Podľa aktuálnych informácií sa po celom svete nakazilo viac ako 277 tisíc ľudí, viac ako 11 tisíc na chorobu zomrelo a vyše 91 tisíc sa z nej vyliečilo.

Najväčší počet nakazených v Európe má Taliansko, krajina tiež predbehla Čínu v počte celkových obetí choroby – ich počet presiahol 4 tisíc.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj