Kyjev 29. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Sergei Chuzavkov)
 
Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia
 
Predsedníčka strany Baťkivščina (Vlasť) Júlia Tymošenková je už dlhšie obdobie na čele pretekov v prezidentskej kampani na Ukrajine. Kým ostatní kandidáti zaznamenávajú iba nepatrné posuny hore-dole v rebríčku, Timošenková pomaly, ale sebavedome, „zbiera body“ a zväčšuje svoj náskok pred konkurentmi. Kým pred pár mesiacmi v ratingoch mala približne 18% hlasov, v súčasnosti už prekročila hranicu 20%

Na snímke Julia Tymošenková

Svedčí o tom aj najnovší prieskum verejnej mienky, ktorý zorganizovala domáca sociologická spoločnosť Rating. Podľa výsledkov prieskumu Tymošenkovú podporuje 20,8% tých Ukrajincov, ktorí sa rozhodli, že o tri mesiace pôjdu voliť.
Predsedníčka Baťkivščiny vyhráva vo všetkých oblastiach Ukrajiny, okrem troch východných – Doneckej, Luhanskej a  Charkovskej, kde najväčšiu podporu získal predstaviteľ Opozičného bloku Jurij Bojko. V celoštátnom ratingu je však až na štvrtom mieste s 9,6% hlasov.
Na druhom mieste je komik, herec, spevák, moderátor a šoumen Vladimír Zelenskij (13,4%) a na treťom súčasný prezident Petro Porošenko (11,1%).
Podľa výsledkov tohto prieskumu sa až tretina Ukrajincov ešte nerozhodla, či vôbec pôjde voliť, alebo dokonca odmieta sa zúčastniť na voľbách, ktoré sa majú konať (ak, samozrejme, niečo nevymyslí súčasný prezident Porošenko) 31. marca budúceho roka.
Tento prieskum verejnej mienky sa konal v priebehu takmer štyroch týždňov v novembri až decembri a zúčastnilo sa na ňom približne 40-tisíc respondentov (cca po 1 600 v každej oblasti Ukrajiny).
Domáce médiá a analytici nepochybujú, že prvé kolo prezidentských volieb vyhrá Júlia Tymošenková, ale ako dopadne druhé kolo, sa málokto odvážil odhadnúť: dnes je veľmi ťažké predpokladať, aké „koalície a opozície“ sa vytvoria po prvom kole.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Tymošenková vedie v rebríčku prezidentských kandidátov na Ukrajine a zvyšuje svoj náskok zobrazený najskôr Hlavné správy.