Kyjev 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Predsedníčka ukrajinskej politickej strany Vlasť (Baťkivščyna) Julija Tymošenková sa strela v pondelok vo Washingtone s osobitným predstaviteľom USA pre Ukrajinu Kurtom Volkerom. Informovala o tom v utorok agentúra UNIAN.
Na snímke líderka ukrajinskej strany Vlasť Julia Tymošenková

Kurt Volker na Twitteri uviedol, že s Tymošenkovou diskutovali o tom, ako by mierové jednotky OSN mohli pomôcť uľahčiť obnovu územnej celistvosti Ukrajiny. Hovorili aj o dôležitosti úlohy ukrajinského parlamentu pri implementácii minských dohôd a že je potrebné, aby sa zabránilo “zmrazeniu” konfliktu v Donbase.
Strana Baťkivščyna potvrdila, že delegácia na čele s Tymošenkovou je na pracovnej návšteve v Spojených štátoch.
Volker minulý týždeň uviedol, že Rusko už nevylučuje možnosť nasadenia mierovej misie OSN v Donbase vrátane rusko-ukrajinskej hranice.
Ruský prezident Vladimir Putin vlani v septembri oživil myšlienku mierových síl OSN na východe Ukrajiny. Tzv. modré prilby majú podľa predstavy Ruska zabezpečovať ochranu pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pôsobiacich v Donbase na základe dohôd z Minska.
Ukrajina, ktorá v konflikte so separatistami v Donbase označuje Rusko za agresora, prišla s vlastným návrhom, pričom požaduje, aby mierové sily neboli rozmiestnené iba na frontovej línii, ale na celom území ovládanom separatistami vrátane hranice s Ruskom. Zároveň nepripúšťa, aby sa na takejto misii podieľalo Rusko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.