Bratislava 21. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Potom, ako sa zjavili kompromitujúce videá na Andreja Kisku, bývalý prezident tvrdí, že za nimi stojí konkrétny poslanec strany Smer-SD. Na tieto obvinenia odpovedali na štvrtkovej tlačovej konferencii strany Smer-SD jej predseda Robert Fico a poslanec Dušan Muňko

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico

Kiska hovorí, že sú dôkazy, že za videami je konkrétny poslanec Smeru-SD. Na tieto vyjadrenia bývalého prezidenta Slovenskej republiky vo štvrtok na tlačovej konferencii dosť tvrdo zareagoval predseda strany Smer-SD Robert Fico. Na otázku redaktorky RTVS, či Smer môže garantovať, že nikto z poslancov alebo členov Smeru-SD nie je v akejkoľvek forme za videonahrávkou, ktorá dokazuje Kiskove hriechy v súvislosti s kšeftovaním s pozemkami, odpovedal nasledovne:

„Ja žasnem. Vaša otázka je asi v tom štýle, že mám dokazovať, že som verný manželke. Čo to je za nezmysel? Čo my s tým máme? Od samého začiatku viete, kto je pán Kiska. Keď jeho spoločník v nadácii Dobrý anjel povedal, že hrubým spôsobom zneužíval charitu na politické ciele, boli ste ticho. Nič ste nepísali, ani nehovorili.

Keď ste vedeli, že jeho firmy majú desiatky rozhodnutí obchodnej inšpekcie za úžernícke metódy, boli ste ticho. Všetky tie rozhodnutia nájdete: otvorte si dnes register a budete vidieť, kde všade firmy, kde je pán Kiska, klamali ľudí. Vysoké, neprimerané úroky, klamlivé podmienky, a už nehovoriac o iných veciach, ktoré sa týkajú zákonov.

Všetci ste vedeli, že klamal v prezidentskej kampani, pokiaľ ide o jej financovanie, cez spoločnosť KTAG. Všetci viete, že kradol DPH, urobil dohromady pätnásť opravných daňových priznaní, čím vlastne preukázal účinnú ľútosť. Účinnú ľútosť môžete preukázať jedine vtedy, keď sa priznáte k trestnej činnosti.

Všetci viete, že bol pri podvodoch s pozemkami. A vy sa mňa pýtate, že ja mám teraz vyvrátiť alebo potvrdiť, že po toľkých rokoch špinavostí, ktoré pán Kiska napáchal na Slovensku a na ľuďoch, či s tým niekto z nás niečo má alebo nemá spoločné?

Ja sa spýtam inak: ktorá sviňa tak perfektne zahrala Kisku v tom druhom videu? Ja by som tú sviňu chcel spoznať, kto to celé tak perfektne zahral voči nemu.

Čo my s tým máme? Kto z nás tam bol? Vy si myslíte, že my nemáme nič iné na robote, len chodiť po nejakých zatuchnutých reštauráciách v Poprade a tam inštalovať kamery a pozerať sa, ako tam robí nejaké podvody s pozemkami? Čo my s tým máme?

Vy, novinári, s tým máte spoločného veľa, lebo ste ho podporovali, keď kandidoval za prezidenta, len preto, aby to nebol človek spojený so Smerom. Ja som žiadny pozemok neukradol, ani DPH som neukradol, ani som nebol úžerníkom. Dobre, rozhodli ste sa. A takto to vždy dopadne, keď sa niktoš stane prezidentom Slovenskej republiky. Zhanobil funkciu prezidenta tak, ako nikto na tomto svete.

A mňa sa, prosím, nepýtajte, či s tým niečo máme alebo nemáme. Ste novinári, skúmajte. Za Smer hovorím: nás pán Kiska absolútne nezaujíma a myslím si, že jeho výsledok vo voľbách presne potvrdí, kam patrí na slovenskej politickej scéne.“

Na Ficovo vyjadrenie nadviazal poslanec Dušan Muňko, bývalý generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne: „Ako riaditeľ sociálnej poisťovne som dostal od zamestnankyne podklady o tom, čo predvádzal, keď podnikal. Robila to audítorská firma z Košíc. Nikdy doteraz som ani jednému z našich ľudí o tom nehovoril, pretože si vážim prezidentský úrad.

Pán Kiska nielen že preúčtoval veci ako záväzky voči spoločníkom, ale ešte aj vlastných spoločníkov obral a potom cez prechodné účty VÚB banky vyťahoval peniaze von. Sú tam čísla účtov, z ktorých to šlo. Mohol by som povedať aj ďalšie veci, ktoré ale nebudem tlmočiť. Nebudem sa k tomu vracať, dajte, prosím Vás, pokoj Smeru, pokiaľ ide o pána Kisku.“

Ivan Lehotský

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj