Moskva 3. augusta 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Vyše 300 ľudí zadržala v sobotu ruská polícia na úradne nepovolenom proteste na Puškinovom námestí v centre Moskvy. Účastníci zhromaždenia protestovali proti snahám o vylúčenie niektorých opozičných kandidátov zo septembrových volieb do Moskovskej mestskej dumy. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na ruskú organizáciu OVD-Info

Na snímke opozičný politik a aktivista Iľja Jašin (druhý z prava) a protikorupčná právnička Ľubov Soboľová

Polícia zadržala najmenej 311 ľudí, hlásila OVD-Info, ktorá poskytuje právnu pomoc a rady osobám zadržaným na protivládnych pochodoch a zhromaždeniach. Ešte skôr informovala, že medzi zadržanými je šesť novinárov. Ďalších šesť ľudí utrpelo počas policajného zásahu zranenia.

V Petrohrade sa konalo v sobotu zhromaždenie na podporu moskovskej demonštrácie – zišlo sa na ňom približne 2000 ľudí, informoval spravodajský server Fontanka.ru.

Agentúra AP poznamenala, že zadržiavanie osôb sa zdalo byť menej tvrdé, než tomu bolo pred týždňom, keď polícia použila proti niektorým demonštrantom obušky.

Niektorí zo zadržaných sa podľa AP tvárili “nonšalantne, uškŕňali sa, alebo si kontrolovali svoje telefóny, keď ich polícia viedla k autobusom”.

Polícia ešte predtým zadržala v Moskve opozičnú političku Ľubov Soboľovú, keď smerovala na tento protest. Informoval o tom ruský spravodajský portál Meduza.

Soboľová vyšla z ústredia svojho štábu a sadla si do taxíka. Policajti sa k nej okamžite priblížili, preukázali sa služobnými preukazmi a násilím ju vytiahli z auta.

Aj Soboľová patrí do skupiny politikov, ktorým nebolo dovolené zúčastniť sa na voľbách do Moskovského mestského zastupiteľstva.

K zadržaniu Soboľovej došlo týždeň po úradmi nepovolenom proteste v centre Moskvy, kde polícia – podľa sobotňajších informácií agentúry AP – zadržala takmer 1400 demonštrantov.

Tisíce ľudí sa vtedy zhromaždili pred budovou moskovskej radnice, kde požadovali zaregistrovanie opozičných kandidátov, ktorým by kvôli údajným “nezrovnalostiam” na podpisových hárkoch nemala byť povolená účasť vo voľbách.

Podľa oficiálnych údajov bola počas demonštrácie pred budovou moskovskej radnice zadržaná približne tretina jej účastníkov.

Išlo o vôbec najvyšší počet osôb zadržaných na proteste v Rusku za ostatné desaťročie, uviedla v tejto súvislosti organizácia OVD-Info.

Moskovský súd v piatok nariadil uvaliť vyšetrovaciu väzbu na Alexeja Miňajla – známeho aktivistu a poradcu Ľubov Soboľovej.

Ďalším zadržaným je podľa portálu Meduza Samariddin Radžabov, ktorý mal po policajtoch hodiť plastovú fľašku, ako aj Ivan Podkopajev, ktorý otvoril chránič na helme príslušníka bezpečnostných zložiek.

Štvrtý zadržaný, Kirill Žukov, u ktorého v ruksaku našli kladivo a nôž, ohlásil, že bude držať hladovku.

Podľa portálu zatiaľ nie je zrejmé, v akej súvislosti bola vyšetrovacia väzba uvalená na Miňajla.

Pohľad na ruskú opozíciu, protesty i zásah policajtov

K situácii v Moskve sa pred pár dňami vyjadril ľavicový publicista Artur Bekmatov. Po demonštráciách a silných vyhláseniach slovenských proamerických politikov a aktivistov v súvislosti s nedávnymi nelegálnymi protestami v Moskve sa rozhodol priniesť ucelenejší pohľad na problematiku, ktorú Dostál, Klus, Poliačik, Štefanec či Ondrejcsák označujú ako škandalózny policajný teror a zatýkanie nevinných demokraticky zmýšľajúcich občanov.

Bekmatov poukazuje na dvojitý meter médií pri informovaní o podobných zásahoch napríklad vo Francúzsku. “Ťažkoodenci s obuškami, streľba gumovými projektilmi, slzný plyn, vodné delá. Tisícky zatknutých či zranených a dokonca aj niekoľko mŕtvych. Nie, teraz nebilancujem protesty v Moskve, ale protesty hnutia žltých viest vo Francúzsku. Už takmer trištvrte roka pravidelne protestujú desiatky tisíc Francúzov za dôstojné životné podmienky a už takmer trištvrte roka ich Macronovi žandári tlčú minimálne tak – ak nie viac – ako ruskí policajti demonštrantov v Moskve.”

“No pokým pri zásahu ruskej polície politici a mainstream vreštia ostošesť, pri protestoch vo Francúzsku čušia. V tom lepšom prípade. V tom horšom sa snažia zásahy ospravedlniť – “lebo hovädá v dave, ktoré sa nevedia vpratať do kože”. Lebo… tieto lebo už veľmi dobre poznáme. Jednoducho sa nám snažia nahovoriť, že údery obuškov západných policajtov nebolia. Že gumené projektily západných policajtov nespôsobujú zranenia, že slzný plyn západných policajtov neparalyzuje. A že keď polícia niekde tvrdo zasahuje, tak len v Rusku” (viac v článku).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj