Tusk: Summit lídrov eurozóny sa bude konať podľa plánu v polovici decembra

Brusel 22. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Rene Rossignaud)

Summit lídrov eurozóny sa bude konať v polovici decembra, ako bolo naplánované, uviedol predseda Európskej rady Donald Tusk. Rozptýlil tak špekulácie, že summit sa odloží z dôvodu kolapsu koaličných rokovaní v Nemecku.
Na snímke predseda Európskej rady Donald Tusk

“Aby bolo jasno: decembrový euro summit sa bude konať. Musíme v rámci agendy lídrov prediskutovať, čo, ako a kedy zmeníme v Európskej menovej únii a bankovej únii,” uviedol Tusk na Twitteri. Tusk dodal, že telefonicky diskutoval o agende stretnutia so šéfom Euroskupiny Jeroenom Dijsselbloemom.
Predbežné diskusie troch politických strán o vytvorení novej vlády v Nemecku stroskotali v noci na nedeľu (19. 11.), keď liberáli zo strany FDP ukončili rokovania. To vyvolalo politickú neistotu v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, a zvýšilo pravdepodobnosť vypísania predčasných volieb.
Lídri eurozóny by na decembrovom summite mali udať smer pre hlbšiu ekonomickú integráciu eurozóny a postoj Nemecka, ktoré by malo byť jedným z motorov integrácie, je rozhodujúci. Summit má odštartovať 6 mesiacov príprav, ktoré by mali vyvrcholiť dôležitými rozhodnutiami v júni 2018, napríklad o tom, či bude mať eurozóna rozpočet, ministra financií alebo vlastné zhromaždenie v rámci Európskeho parlamentu (EP).
Prehĺbenie integrácie eurozóny, ktoré sa snaží presadzovať predovšetkým francúzsky prezident Emmanuel Macron, tiež zahŕňa premenu Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) na Európsky menový fond a vytvorenie insolvenčného mechanizmu pre štáty.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)