„Viem, že nie sme veľmi efektívni; viem, kto je efektívny, ale nie v humanitárnej pomoci, ale v bombardovaní,“ uviedol v súvislosti so situáciou v Sýrii Donald Tusk. Očividne zaskočený otázkou rozpačito zopakoval, že konflikt v Sýrii nie je možné zastaviť silou a EÚ na to ani nemá kapacitu, preto používa diplomatické nástroje a poskytuje humanitárnu pomoc. 

Lídri členských štátov sa zhodli na tom, že v okolí východnej časti Aleppa je potrebné vytvoriť humanitárne koridory, cez ktoré sa do Aleppa dostanú lekári a umožnia evakuáciu obyvateľov mesta. Starosta východného Aleppa Britá Hádži Hasan sa stretol vo štvrtok v Bruseli s lídrami EÚ. Jeho prejav pred začiatkom summitu podľa britskej premiérky Theresy Mayovej na nich urobil dojem.

Tusk pripomenul, že pri rokovaniach o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ naďalej platí, že musia byť zachované všetky základné slobody – voľný pohyb tovarov, služieb, kapitálu aj osôb. Členské štáty podľa neho potvrdili kľúčovú úlohu Európskej komisie pri rokovaniach, ale dohodli sa, že na prípravné stretnutia pred vyjednávaním prizvú aj predstaviteľov Európskeho parlamentu.

Tusk naznačil prípravu ďalšieho summitu EÚ-Turecko v roku 2017

 

Vedúci predstavitelia členských krajín EÚ v nadchádzajúcich mesiacoch plánujú usporiadať summit s Tureckom, ktorý bude zameraný na otázky migrácie. Uviedol to predseda Európskej rady Donald Tusk po skončení štvrtkového summitu EÚ v Bruseli. Tusk na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej komisie Jeanom Claudom-Junckerom a slovenským premiérom Robertom Ficom upozornil, že členské krajiny majú mandát na usporiadanie takéhoto summitu v najbližších mesiacoch. Nespresnil dátum, ale je predpoklad, že snaha Bruselu pokračovať v dialógu s Tureckom o riešení migračnej krízy sa udeje počas maltského predsedníctva v prvom polroku 2017, zrejme však až po pravidelnom jarnom summite EÚ koncom marca.

„Máme dosť tém potrebných na presadenie tohto druhu iniciatívy,“ uviedol Tusk, podľa ktorého EÚ a Turecko majú záujem nielen na spoločnom riešení migrácie, ale aj na podpore obchodných vzťahov medzi oboma stranami s dôrazom na debaty o voľnom obchode. Mimoriadny summit EÚ-Turecko z marca tohto roku viedol k uzavretiu migračnej dohody, v rámci ktorej Ankara za sľub finančnej pomoci EÚ a uvoľnenie vízového režimu súhlasila prijímať späť migrantov z gréckych ostrovov za ponuku EÚ presídliť rovnaký počet sýrskych utečencov z Turecka do krajín EÚ.