Varšava 10. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markku Ulander/Lehtikuva via AP)
 
Predseda Európskej rady a bývalý poľský premiér Donald Tusk v sobotu skritizoval vládnucich populistov v Poľsku ako “súčasných boľševikov”, ktorých je možné poraziť

Na snímke Donald Tusk

Tusk, pokladaný za pravdepodobného uchádzača o poľský prezidentský úrad vo voľbách približne o dva roky, mal v sobotu vo vlasti prejav, teda v predvečer 100. výročia znovuzískania nezávislosti a štátnosti Poľska na konci prvej svetovej vojny, po 123 rokoch cudzej nadvlády. Vtedy sa Poľsko ako štát znovu dostalo na mapu Európy a sveta.
Expremiér Tusk vzdal hold štátnikovi, ktorý obnovil nezávislosť Poľska a v roku 1920 tiež porazil ruských boľševikov na poľskom území – maršalovi Józefovi Pilsudskému. Tusk si uctil aj Lecha Walesu, zakladateľa hnutia Solidarita, ktorý sa v 80. rokoch 20. storočia postavil proti poľskej komunistickej vláde podporovanej Sovietskym zväzom.
Tusk argumentoval, že Pilsudski a Walesa museli znášať ťažšie situácie, než akým čelia Poliaci v súčasnosti za vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá názorovo hlboko rozdeľuje národ, a potom dodal: “Tak prečo by ste vy nedokázali poraziť súčasných boľševikov?”
 
Príspevok Tusk prirovnal poľskú vládu k “boľševikom”, ktorých je možné poraziť zobrazený najskôr Hlavné správy.