Varšava 24. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)

Bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk vyjadril v pondelok podporu opozičnej prezidentskej kandidátke Malgorzate Kidawovej-Bloňskej. Voľby hlavy štátu sa v Poľsku budú konať v máji tohto roku, informovala agentúra AP

Na snímke Donald Tusk

Tusk uviedol, že Kidawovú-Bloňskú, podpredsedníčku poľského Sejmu a kandidátku Občianskej platformy (PO), podporuje „zo všetkých síl a celým srdcom“. Podľa jeho slov by táto politička vniesla pokoj do poľskej politiky, ktorej dominuje národno-konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS).

O znovuzvolenie sa uchádza aj súčasný poľský prezident Andrzej Duda blízky starne PiS. Najnovšie prieskumy verejnej mienky uvádzajú, že Dudu môže v boji o post hlavy štátu ohroziť Kidawová-Bloňská, ako aj líder centristickej kresťanskodemokratickej Poľskej ľudovej strany (PSL) Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Tusk, ktorý bol poľským premiérom v rokoch 2007-2014, je v súčasnosti predsedom Európskej ľudovej strany (EPP), ktorej súčasťou je aj PO – najsilnejšia opozičná strana v Poľsku. Tá má voličské zázemie najmä vo veľkých mestách.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 10. mája. Ak žiaden z kandidátov nezíska viac ako 50 percent hlasov, 24. mája sa bude konať druhé kolo hlasovania.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj