Brusel 22. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Christian Hartmann)
 
Predseda Európskej rady a bývalé poľský premiér Donald Tusk v Bruseli odpovedal na novinárske otázky ohľadom aktuálnej situácie s brexitom v rámci prebiehajúceho samitu EÚ, na ktorom zastupuje Slovensko premiér Peter Pellegrini

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová a predseda Európskej rady Donald Tusk si podávajú ruky počas bilaterálneho stretnutia

Tusk vo štvrtok zaujal najmä odpoveďou na otázku novinárky, ktorá sa zaujímala o to, či by podľa Tuska malo byť rozšírené miesto v pekle pre Britov, ak britskí poslanci budúci týždeň nezdvihnú ruku pre rozvodovú dohodu… Uviedla agentúra ČTK.
Novinárka tak reagovala na skoršie vyhlásenia Tuska o mieste v pekle pre zástancov britského odchodu z EÚ, ktorí pre neho nemajú konkrétny plán.
“Podľa nášho pápeža je peklo stále prázdne,” pripomenul Donald Tusk. “To znamená, že je v ňom veľa miesta,” dodal na záver tlačovej konferencie.
“Nechoďte do pekiel,” odkázal v tejto súvislosti novinárom predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý okrem toho uviedol, že už s Britániou začína stráca trpezlivosť.
Predstavitelia 27 krajín Európskej únie sa vo štvrtok dohodli na tom, že umožnia Británii odložiť brexit do 22. mája pod podmienkou, že na budúci týždeň Dolná snemovňa schváli dohodu o podmienkach odchodu z EÚ. Politici sú najmä proti tomu, aby otázka zostala nevyriešená do dátumu konania volieb do Európskeho parlamentu.
 
 
Príspevok Tusk na adresu Britov v súvislosti s brexitom: “V pekle je veľa miesta, pápež dokonca tvrdí, že je prázdne…” Juncker dodáva. “Nechoďte do pekla” zobrazený najskôr Hlavné správy.